Kontynuując akceptujesz naszą politykę prywatności. Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów dot. polityki prywatności w naszym sklepie kliknij tutaj - Polityka prywatności.
Artykuły

Jaki bagażnik na rower elektryczny wybrać?

Jaki bagażnik na rower elektryczny wybrać?

Bagażnik na rowery elektryczne - jaki wybrać?


Miłośnicy jazdy rowerem elektrycznym, którzy chcą swój sprzęt zabrać ze sobą w podróż np. na wakacje nie mają prostego zadania. Większość bagażników rowerowych przystosowana jest do jednośladów o wadze do 15 kg. Rowery elektryczne są znacznie większe i cięższe niż te napędzane metodą tradycyjną. Ich waga to zazwyczaj ponad 20 kg. W związku z tym, aby przewieźć e-bike samochodem należy zakupić dedykowany bagażnik rowerowy dla rowerów elektrycznych. Takie bagażniki są zazwyczaj większe, cięższe i bardziej solidne. Mogą przewozić elektryki o wadze nawet 30 kg.

Bagażnik na rower elektryczny na klapę

Bagażnik rowerowy na klapę to bardzo popularne rozwiązanie ze względu na atrakcyjną cenę zakupu i wygodę korzystania. Takie uchwyty rowerowe są bardzo uniwersalne i mogą być zamontowane w większości modeli samochodów.

Jak przewozić rower elektryczny na tylnej klapie? Większość bagażników na klapę może transportować rowery o wadze do 15 kg. W przypadku rowerów elektrycznych niektóre modele nawet po wyjęciu baterii mogą ważyć 15-20 kg. W takiej sytuacji, jeśli waga ebike jest tylko o kilka kilogramów wyższa, nie powinno być problemu z transportem elektryka na tylnej klapie.

Należy jednak wyposażyć się w bagażnik rowerowy, który posiada osobne szyny i uchwyty dla każdego roweru z osobna. Warto też zwrócić uwagę na zabezpieczenie antykradzieżowe, ponieważ wartość roweru elektrycznego dochodzi nawet do kilkunastu tysięcy złotych i lepiej mieć pewność, że nikt niepożądany nie zdejmie naszego elektryka np. podczas gdy zostawimy pojazd na parkingu. Nie należy wybierać tanich tzw. wieszaków na rowery dla rowerów elektrycznych. Nie można również przesadzać i zakładać na bagażnik na klapę rowerów ważących 20-30 kg.

Bagażnik na rower elektryczny na tylną klapę
Uchwyt dachowy na rower elektryczny

Jak przewozić rower elektryczny na dachu?

Uchwyty rowerowe na dach są wciąż bardzo popularne, gdyż posiadając już belki bazowe koszt bagażnika na rower jest dość niski.

Niestety tego typu rozwiązanie jest najmniej wygodne ze względu na zwiększony opór powietrza, gabaryty pojazdu (wysokość), zwiększone zużycie paliwa, wrażliwość na podmuchy wiatru i co najważniejsze trudność w montażu rowerów. Jednoślad musi zostać wniesiony na dach, co w przypadku rowerów elektrycznych może być bardzo trudne.

Uchwyty rowerowe na dach mogą transportować najczęściej rowery o wadze do 15-18 kg. Z tego względu nie zaleca się transportowania rowerów elektrycznych na dachu pojazdu, chyba że są to wyjątkowo lekkie modele. Jeśli decydujemy się na takie rozwiązanie, należy również zwrócić uwagę na funkcję zabezpieczenia antykradzieżowego dla roweru.

Platforma rowerowa na hak na rowery elektryczne

Bagażnik na rower elektryczny na hak holowniczy

Dobrze wyposażony bagażnik na hak na rowery elektryczne

Najbardziej rekomendowanym sposobem transportu rowerów elektrycznychplatformy rowerowe na hak holowniczy.

Tego typu rozwiązania są bezpieczne, łatwe i lekkie w montażu. Rowery nie muszą być dźwigane na dużą wysokość, a sama platforma jest najczęściej wyposażona w beznarzędziowy system montażu. W związku z tym przygotowanie całej konstrukcji z rowerami do jazdy trwa maksymalnie kilka minut.

Waga roweru elektrycznego, który może być przewożony na takiej platformie to nawet 30 kg.

Uchwyty rowerowe na hak holowniczy mają też wiele innych zalet m.in. nie zwiększają zużycia paliwa ani oporu powietrza.

Producenci bagażników na rowery elektryczne na hak tacy jak Westfalia, Menabo, Thule do swoich platform rowerowych dokładają szereg funkcji i udogodnień tj. funkcja uchyłu, zabezpieczenie antykradzieżowe, szybki system montażu, podjazdy dla rowerów, system składania i wiele innych. Dzięki temu bagażniki na rowery elektryczne na hak są nie tylko wygodne i funkcjonalne, ale również bezpieczne, co dodatkowo potwierdzają liczne certyfikaty m.in. TUV czy CITY-CRASH.

Jaki bagażnik dla roweru elektrycznego kupić?

Jaki bagażnik na rower elektryczny wybrać?

Wybór bagażnika na rowery elektryczne nie jest prosty i zazwyczaj wiąże się z dużym kosztem, lecz przekłada się to bezpośrednio na bezpieczeństwo i wygodę użytkowania.
Zastanawiając się nad wyborem bagażnika na rower elektryczny należy sprawdzić najpierw wagę jednośladu.
Jeśli nie mamy belek bazowych na dach ani haka holowniczego, a sam elektryk jest dość lekki po wyjęciu baterii, najrozsądniej byłoby wybrać uchwyt rowerowy na klapę.
Jednak, jeśli samochód jest wyposażony w hak holowniczy to platforma rowerowa na hak będzie najlepszym rozwiązaniem.

Bagażniki dla rowerów elektrycznych znajdziesz na naszym sklepie internetowym:

Wszystkie opinie
  1. Adam
    Edytowano

    Mam standardowy bagażnik Thule na hak i eMTB karbon Rocky Mountain. Łapy nie pasują bo są za małe.Do tego karbon wymaga mocowania na dużej powierzchni . Czy jest firmą, która produkuje takie uchwyty

Dodaj komentarz