paź
04,
2024
Kula za blisko zderzaka? Sprawdź co możesz zrobić.
Bagażnik dachowy to bardzo uniwersalne rozwiązanie, które pozwala na zwiększenie możliwości transportowych pojazdu.
Belki bazowe na dach umożliwiają montaż niezliczonej ilości uchwytów i bagażników transportowych np. do przewozu: bagażu, nart, desek snowboardowych, kajaków, rowerów, drabin i wiele innych. To obowiązkowy element wyposażenia nie tylko dla każdego kto dużo podróżuje, ale również dla osób wyjeżdżających na wakacje, urlop, ferie, planujących przeprowadzkę itp.
Kompletny zestaw bagażnika bazowego na dach składa się z belek poprzecznych oraz uchwytów do dachu pojazdu.
Wybór belek bazowych do samochodu skupia się na wyborze odpowiednich uchwytów w zależności od rodzaju dachu w pojeździe.
Typy dachu w samochodach:
Gładki dach bez relingów to taki dach, który nie posiada ani punktów montażowych ani żadnych relingów. W takim pojeździe uchwyty dachowe są montowane za ranty dachu.
Dach z punktami montażowymi to dach bez relingów, który posiada cztery punkty montażowe – po dwa na każdą stronę. Punkty mocujące mogą być zasłonięte zaślepkami lub odkryte. W samochodach występuje kilka rodzajów punktów montażowych. Jeśli nie masz pewności jaki bagażnik dachowy wybrać do Twojego pojazdu, skontaktuj się z naszym konsultantem.
Dach z relingami zintegrowanymi, nazywanymi także relingami zamkniętymi to dach wyposażony w relingi, które przylegają do dachu (bez charakterystycznej przerwy między dachem a relingiem).
Dach z relingami tradycyjnymi to dach, w którym między relingiem a dachem jest charakterystyczna przerwa (relingi otwarte).
Rodzaje belek bazowych na dach:
Stalowe belki o prostokątnym kształcie to najtańsza opcja. Należy zwrócić uwagę, że montaż akcesoriów na takich belkach odbywa się za pomocą cybantów, ponieważ najczęściej nie są wyposażone w T-Profil. Należy mieć to na uwadze kupując np. bagażnik rowerowy na dach lub inne akcesoria.
Aluminiowe belki są najczęściej aerodynamiczne, czyli mają zmniejszony hałas oraz nie zwiększają zużycia paliwa w aucie. Najczęściej mają T-Profil, więc można na nich zamontować zarówno akcesoria na cybanty, jak i T-Profil. Aluminiowe belki bazowe mają też często zabezpieczenie antykradzieżowe oraz są całkowicie odporne na korozję.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie bagażnika bazowego na dach?
Posiadając już bagażnik bazowy na dach można z powodzeniem zamontować na nim wszystkie dostępne bagażniki i uchwyty dachowe m.in.: uchwyty rowerowe, bagażniki narciarskie na narty i deski snowboardowe, boksy dachowe, uchwyty na kajak, uchwyty na drabinę, namiot, walizkę i wiele innych.
Boksy (boxy) dachowe nazywane również kuframi, skrzyniami lub trumnami to po prostu bagażniki dachowe do transportu bagażu. Znacząco zwiększają ilość miejsca bagażowego w samochodzie, co przyda się szczególnie w przypadku, gdy bagażnik w pojeździe jest zbyt mały, aby pomieścić wszystko co chcemy zabrać ze sobą wyjeżdżając np. na wakacje z dziećmi. Chyba każdy spotkał się z sytuacją, w której trzeba było upychać na ścisk swoje bagaże w samochodzie, a i tak trzeba było finalnie zrezygnować z niektórych rzeczy, np. z dzieci, oczywiście żartuję.
Boxy na dach to znacznie tańsze rozwiązanie niż kufry na hak holowniczy, ponieważ nie wymagają posiadania haka holowniczego ani bagażnika rowerowego, tylko belek bazowych na dachu, które mogą być wykorzystane też do wielu innych zadań.
Trumny dachowe nie zwiększają szerokości ani długości pojazdu, w związku z czym nie ograniczają widoczności ani nie sprawiają problemu podczas parkowania. Wybierając parkingi podziemne należy jednak zwrócić uwagę na maksymalną wysokość.
Boksy transportowe mają różne pojemności, kształty i wymiary. Krótsze, a wyższe boxy są najbardziej uniwersalne do ogólnego zastosowania, natomiast niższe, a dłuższe skrzynie są praktyczne np. w przypadku chęci transportu nart lub innego długiego bagażu.
Należy też mieć na uwadze, że im większy boks tym trudniejszy montaż, większy hałas podczas jazdy oraz zużycie paliwa.
Boksy są uniwersalne i pasują do wszystkich belek bazowych. Należy mieć na uwadze, aby nie przekroczyć dopuszczonego maksymalnego obciążenia dachu oraz belek bazowych.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie boksu dachowego?
Jeśli masz jeszcze jakieś pytania skontaktuj się z nami, a nasz konsultant pomoże ci rozwiać wszelkie wątpliwości.
Odpowiedzi:0