Kontynuując akceptujesz naszą politykę prywatności. Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów dot. polityki prywatności w naszym sklepie kliknij tutaj - Polityka prywatności.
Artykuły

Samodzielny montaż haka holowniczego i wiązki elektrycznej?

Samodzielny montaż haka holowniczego i wiązki elektrycznej?

Montaż haka holowniczego - samemu czy w warsztacie?


Montaż haka holowniczego to zadanie, które wielu kierowców stawia przed sobą, decydując się na ten przydatny dodatek do swojego samochodu. Jednak pojawia się pytanie: czy warto spróbować zainstalować go samodzielnie, czy lepiej oddać to zadanie profesjonalistom w warsztacie? W tym artykule omówimy kilka kwestii, na które warto zwrócić uwagę i postaramy się pomóc Ci dokonać właściwego wyboru.

Poziom trudności samodzielnego montażu

Montaż haka holowniczego jest stosunkowo prostą czynnością. W większości przypadków pojazd przystosowany do holowania różnych urządzeń posiada fabryczne otwory czyli tzw. punkty montażowe w podłużnicach. Do nich właśnie mocuje się belkę haka holowniczego za pomocą śrub, które znajdują się w zestawie. Nie trzeba tutaj mieć wybitnych zdolności mechanicznych, należy zaopatrzyć się w klucz dynamometryczny, klucze nasadowe i oczkowe, szlifierkę kątową oraz wyrzynarkę, pomocny będzie z pewnością kanał lub podnośnik. Najważniejsze jednak to postępować krok za krokiem zgodnie z instrukcją producenta.

O ile z hakiem holowniczym poradzi sobie większość osób, to pewnym problemem może być montaż wiązki elektrycznej. Sposób montażu elektryki haka zależy od rodzaju wybranej wiązki haka – dedykowanej lub uniwersalnej. W przypadku wiązki uniwersalnej, najprościej rzecz ujmując należy wpiąć się w instalację tylnych świateł. Tutaj przyda się umiejętność posługiwania się multimetrem w  celu identyfikacji poszczególnych przewodów od świateł oraz lutownicą w celu złączenia przewodów. Można też użyć szybkozłączek z zestawu. Jeżeli z wiązką montujemy też moduł należy również zadbać o jego zasilanie.
Najłatwiej montuje się wiązki dedykowane gdzie wystarczy wpiąć wtyczkę w odpowiednie miejsce w pojeździe jednak część takich wiązek wymaga aktywacji i wizyta w warsztacie jest nieunikniona.

Montaż haka holowncizego

Czy samodzielny montaż haka holowniczego to duża oszczędność?

Prawdopodobnie dla większości osób najważniejszą kwestią jest oszczędność pieniędzy.
Wybór między montażem w warsztacie a samodzielnie wpływa znacząco na koszty, co jest ważnym czynnikiem determinującym wybór wielu kierowców.
Korzystając z usług profesjonalnego warsztatu, trzeba liczyć się z dużo wyższym wydatkiem. Koszty te, w zależności od zakresu prac, mogą wynosić nawet kilkaset złotych.  Płaci się nie tylko za pracę doświadczonego mechanika, ale również za ewentualnie potrzebne części i akcesoria-w tym przypadku będzie to hak holowniczy oraz wiązka elektryczna, które można bez problemu znaleźć w naszym sklepie w konkurencyjnych cenach.
Samodzielny montaż to atrakcyjne rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie ekonomię i samodzielność, które pozwala zaoszczędzić znaczną sumę pieniędzy w granicach 300-700 zł.

Cena montażu haka holowniczego

Czas jaki możesz poświęcić na montaż haka holowniczego

Kolejnym ważnym aspektem, który wpływa na wybór między montażem haka holowniczego w warsztacie a montażem własnym, jest kwestia czasu. Przy wyborze odpowiedniego rozwiązania warto rozważyć, jakie są nasze oczekiwania dotyczące czasu, jaki jesteśmy w stanie poświęcić na ten proces
Warsztat samochodowy z pewnością przyspieszy proces montażu haka. Profesjonalni mechanicy z doświadczeniem i odpowiednim wyposażeniem wykonają pracę sprawnie i dokładnie. Jednak wymaga to wcześniejszego umówienia się na termin, co czasami może okazać się problematyczne, zwłaszcza w okresach dużej liczby zleceń. Trzeba również dostosować się do dostępności warsztatu, co może oznaczać opóźnienia w planowanych podróżach.
Z kolei, samodzielny montaż haka może zająć więcej czasu, ale daje pełną kontrolę nad harmonogramem. Bez konieczności rezerwacji terminu, jesteśmy w stanie dostosować montaż do swojego planu. To ważne, szczególnie jeśli występuje pilna potrzeba związana z holowaniem.

Ile kosztuje montaż haka holowniczego?


Jak samodzielny montaż ma się do przepisów?

Wiele osób zastanawia się czy samodzielny montaż haka holowniczego jest zgodny z przepisami oraz jak wygląda sprawa bezpieczeństwa. Hak holowniczy jest kluczowym elementem bezpieczeństwa podczas holowania przyczep, lub innych ładunków. Niewłaściwy montaż haka może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze. Warsztat zapewnia profesjonalne podejście i daje pewność że hak zostanie zamontowany zgodnie ze sztuką. Podczas samodzielnego montażu - chociaż może wydawać się to banalne - najważniejszą rzeczą jest postępowanie zgodnie z instrukcją dołączoną do haka. Należy pamiętać o prawidłowej kolejności wykonywanych czynności.
Jeżeli chodzi o przepisy to w Polsce nie jest wymagane zaświadczenie od certyfikowanego montażysty, więc każdy może podjąć się tego zadania.

Legalizacja haka holowniczego


Błędy i problemy podczas montażu haka holowniczego i wiązki elektrycznej

 • nieprawidłowo dobrany hak
 • niestosowanie się do instrukcji montażu - chodzi głównie o kolejność wykonywanych operacji
 • dokręcenie od razu wszystkich śrub z maksymalną siłą co powoduje że otwory nie licują się i dopasowanie haka jest utrudnione.
 • próby montażu używanego haka holowniczego w tym stosowanie śrub niewystarczającej wytrzymałości.
 • nieuwzględnienie wcześniejszych modyfikacji pojazdu np. w przypadku instalacji LPG butla na gaz w miejscu koła zapasowego.
 • wiek pojazdu - korozja otworów montażowych
 • Wiązka elektryczna niedostosowana do specyfiki pojazdu – nieuwzględnienie takich kwestii jak np. czujniki parkowania, magistrala CAN, światła LED, instalacja jedno lub dwuwłóknowa w pojeździe itp.
 • Nieprawidłowa wiązka ze względu na holowane urządzenie - nieuwzględnienie takich kwestii jak np. światła cofania, stały plus, ładowanie akumulatorów w przyczepie, rozłączanie światła przeciwmgłowego itp.
Błędy przy montażu haka holowniczego


Wybór należy do Ciebie

Warto podkreślić, że bardzo ważnym elementem uniknięcia problemów z montażem jest dokładny dobór odpowiedniego haka holowniczego do konkretnego pojazdu. W przypadku wątpliwości przy wyborze haka najlepiej skontaktuj się z naszym konsultantem.
Podsumowując, wybór między samodzielnym montażem haka holowniczego a skorzystaniem z usług profesjonalnego warsztatu to decyzja, którą każdy kierowca powinien podjąć w zależności od swoich umiejętności, czasu jaki może poświęcić na montaż oraz budżetu jakim dysponuje. Należy mieć na uwadze fakt że bezpieczeństwo jest najważniejsze, więc jeśli nie jesteś pewny że montażu dokonasz zgodnie z zaleceniami producenta lub elektryka samochodowa nie jest Twoją najmocniejszą stroną, to lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług profesjonalnego warsztatu. Natomiast jeżeli posiadasz odpowiednie narzędzia, podstawową wiedzę z zakresu elektryki samochodowej to samodzielny montaż haka holowniczego jest jak najbardziej możliwy do wykonania i poza oszczędnością może być satysfakcjonującym doświadczeniem.

Kontakt z naszym zespołem

Wszystkie opinie
 1. Sklep Hak-Hol
  Edytowano

  Dzień dobry. Prosimy o kontakt e-mail: info@hak-hol.pl, a pomożemy Panu w doborze odpowiedniego haka. Pozdrawiamy.

 2. Tadeusz
  Edytowano

  ile kosztuje hak z zwiaska elek

Dodaj komentarz