Kontynuując akceptujesz naszą politykę prywatności. Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów dot. polityki prywatności w naszym sklepie kliknij tutaj - Polityka prywatności.
Artykuły

Odległość kuli haka holowniczego od zderzaka

Odległość kuli haka holowniczego od zderzaka

Z hakiem holowniczym do czynienia miał każdy, kto choć raz jeździł z przyczepką lub przewoził rowery na specjalnej platformie transportowej. Mało kto jednak zastanawia się jak blisko zderzaka powinna znajdować się kula haka. W przypadku samochodów osobowych, haki holownicze są najczęściej idealnie dopasowane do auta i nikt nie przejmuje się tą kwestią. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy, że ich haki mogą nie być do końca poprawnie zamontowane i mogą się znajdować zbyt blisko zderzaka lub za wysoko, czy też za nisko.

Problem za krótkiej kuli haka holowniczego

Problem złego położenia kuli jest szczególnie często spotykany w pojazdach dostawczych oraz kamperach, w których zależy to od dopasowania i odpowiedniego umiejscowienia zaczepu kulowego. Często też problem pojawia się dopiero przy użytkowaniu przyczepy ze stabilizatorem toru jazdy AL-KO, który jest większy, i bardziej masywny niż klasyczne sprzęgi w przyczepach. Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się czy Twój hak holowniczy nie jest za krótki, za długi, za nisko lub za wysoko to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie!

Ile kula haka powinna odstawać od zderzaka?

Odpowiednie odsadzenie kuli haka od zderzaka pojazdu to bardzo ważny aspekt mający wpływ nie tylko na wygodę, ale i bezpieczeństwo na drodze.

Za krótka kula haka może powodować m.in. następujące problemy:

  • obcieranie zderzaka przez zaczep przyczepy lub całkowity brak możliwości podłączenia, szczególnie w przypadku zaczepów ze stabilizatorem AL-KO oraz bagażników rowerowych z masywnymi głowicami
  • Niemożność otwarcia klapy bagażnika z zamontowaną przyczepą lub bagażnikiem rowerowym
  • Brak możliwości montażu pierwszego roweru na platformie (szczególnie w przypadku pojazdów z kołem zapasowym na tylnej klapie)

Natomiast za długa kula haka może powodować problemy:

  • Wydłużenie pojazdu podczas cofania, a co za tym idzie łatwiej o uderzenie kulą w przeszkodę.
  • Wykrywanie kuli przez czujniki parkowania w samochodzie, co zaburzy ich pracę

Według załącznika VII, rysunek 25a/b Regulaminu EKG ONZ 55.01 należy zapewnić kuli tzw. „przestrzeń swobodną”, tzn. odległość od zderzaka do środka kuli haka holowniczego powinna wynosić min. 65 mm oraz max. 100 mm do końca sprzęgu.

Przestrzeń swobodna wg regulaminu EKG ONZ

Co zrobić jeśli mam za krótki lub za długi hak?

Jeśli zauważyłeś, że Twoja kula haka holowniczego nie mieści się w podanym przedziale, zapewne zastanawiasz się czy przeróbka haka holowniczego jest możliwa. Na to pytanie odpowiedź jest bardziej złożona, ponieważ z reguły hak holowniczy dedykowany do samochodu nie może być modyfikowany, gdyż straci wtedy homologację. Istnieje natomiast kilka metod na poradzenie sobie z tą sytuacją i zależeć one będą od typu kuli haka holowniczego jaki posiadasz.

Jeśli problem dotyczy tylko bagażników rowerowych to zapoznaj się z dedykowanym artykułem odnośnie specjalnego przedłużenia haka do bagażników rowerowych, które pasuje do każdego rodzaju haka.

Różne warianty kul czołowych

Hak holowniczy z kulą flanszową

Flanszowa kula to przykręcana czołowo odkuwka, która może być na dwie lub cztery śruby. Tego typu haki są najczęściej montowane w pojazdach dostawczych oraz kamperach, ponieważ są z reguły mocniej eksploatowane i kule wymagają częściej wymiany na nowe. Zakup nowej odkuwki to koszt raptem kilkudziesięciu złotych, a znalezienie jej nie będzie stanowiło problemu.

W tego typu hakach, problem za długiej kuli raczej nie występuje, więc skupimy się na temacie jak przedłużyć hak. W przypadku kul przykręcanych czołowo do belki haka mamy spore pole do manewru, ponieważ na rynku można znaleźć wiele wariantów tego typu odkuwek o różnych kształtach i długościach, więc bez problemu można po prostu wymienić istniejącą kulę na nową, dłuższą.

Drugą opcją jest zakup specjalnych dystansów haka holowniczego, których pionierem na rynku jest firma XIMPLIO z szeroką ofertą zawierającą różne warianty długości adapterów zarówno na dwie jak i cztery śruby. Wszystkie adaptery do przedłużenia kuli haka firmy XIMPLIO znajdują się w ofercie naszego sklepu, który jest autoryzowanym dystrybutorem produktów ww. marki.

Adaptery do przedłużenia haka holowniczego

Hak holowniczy z fajkową kulą

Kula fajkowa (ang. swanneck) zawdzięcza nazwę swojemu kształtowi, który przypomina szyję łabędzia. Tego typu kula jest przykręcana do uchwytów w belce haka od boku na dwie śruby. Niestety brak jest możliwości wyboru różnych długości kuli oraz dystansów, ponieważ w każdym haku holowniczym kula ta jest nieco inna jeśli chodzi o kształt czy rozstaw otworów, w przeciwieństwie do kuli flanszowej, która występuje w standardzie 90 mm lub 83x56 mm.

W takiej sytuacji oferujemy możliwość dorobienia kuli haka holowniczego na zamówienie. Polega to na tym, że dajemy na produkcję kulę o takich wymiarach jakich chcesz i zrobimy ją specjalnie dla Ciebie! Dzięki temu, możemy zrobić zarówno dłuższą, krótszą, wyższą lub niższą kulę w zależności od Twoich potrzeb.

Kula haka holowniczego pod wymiar

Hak holowniczy z kulą wypinaną

Jeśli posiadasz hak z kulą wypinaną automatycznie (poziomo lub pionowo) i nie jest ona zgodna z wytycznymi, to niestety nie da się zamontować ani żadnego dystansu ani innej kuli. Jedyną możliwością w takiej sytuacji jest kontakt z producentem i reklamowanie haka holowniczego.

Jaka wysokość kuli haka?

Kolejnym ważnym aspektem położenia kuli haka obok jej długości jest oczywiście wysokość. Zbyt wysoka lub zbyt niska kula może powodować poważne konsekwencje dotyczące bezpieczeństwa, ponieważ holowana przyczepa może zostać pochylona. Skutkować to może zaczepianiem o ziemię lub mijane przeszkody, co może spowodować nawet trwałe uszkodzenie przyczepy.

Problem za wysokiej kuli haka holowniczego

Według wcześniej wymienionych wytycznych odnośnie „przestrzeni swobodnej”, środek kuli haka holowniczego powinien znajdować się na wysokości od 350 do 420 mm od ziemi. Należy pamiętać, że obciążony pojazd będzie miał inną wysokość kuli niż ten sam pojazd jadący „na pusto”. Należy to wziąć pod uwagę przy ustawianiu kuli haka, aby na nieobciążonym pojeździe wysokość kuli była bliżej górnej granicy niż dolnej.

Jak obniżyć hak holowniczy?

Jeśli twoja kula haka nie mieści się w podanym przedziale to tak jak w przypadku długości, metody rozwiązania problemu zależeć będą od typu haka holowniczego.

Regulacja wysokości w haku z kulą flanszową

W przypadku odkuwek przykręcanych czołowo oprócz montażu innego wariantu kuli z odpowiednim podwyższeniem lub obniżeniem, wiele haków posiada własną regulację wysokości. Kula mocowana jest wtedy na dwie śruby, natomiast w haku są dwa lub nawet trzy poziomy otworów montażowych. Dzięki temu możemy kulę przykręcić wyżej lub niżej.

Jeśli to nie jest wystarczające, jest też możliwość dołożenia specjalnej blachy do regulacji wysokości kuli. Takie blachy występują zarówno dla kul na dwie jak i cztery śruby o rozstawie 90 mm i 83x56 mm. W asortymencie firmy XIMPLIO znajdują się płyty regulacyjne z trzema, czterema, a nawet pięcioma poziomami otworów montażowych co daje możliwość regulacji wysokości kuli haka holowniczego w zakresie nawet do 224 mm.

Adaptery do regulacji wysokości kuli haka holowniczego

Regulacja wysokości w haku z kulą fajkową i wypinaną automatycznie

W przypadku kuli typu „łabędzia szyja” możemy zrobić na zamówienie kulę z innym stopniem wygięcia, dzięki czemu będzie ona wyższa lub niższa w zależności od potrzeb. W kulach wypinanych automatycznie wysokość zaczepu przyczepy nie może być niestety regulowana.

Ile może wystawać hak w samochodzie?

Po przeczytaniu artykułu nie powinieneś już mieć wątpliwości jak blisko zderzaka powinna znajdować się kula haka holowniczego oraz na jakiej wysokości powinna się znajdować. Wszystko opisane jest w regulaminie EKG ONZ i opiera się na tzw. „przestrzeni swobodnej”. Hak holowniczy powinien być tak zamontowany aby zapewniał swobodę manewrowania oraz co najważniejsze, bezpieczeństwo na drodze.

Solucja w przypadku złego położenia kuli w zależności od rodzaju haka
Kula fajkowa Kula flanszowa Kula wypinana
Adaptery regulacyjne Nie Tak Nie
Kula na zamówienie Tak Nie Nie
Inny model kuli Nie Tak Nie

Jeśli masz problem z położeniem kuli haka w swoim pojeździe, to nie musisz się martwić, nic straconego. Skontaktuj się z nami, a nasze grono specjalistów pomoże Ci dobrać odpowiedni produkt do Twoich potrzeb. Nieodpowiednie położenie kuli to dla nas chleb powszedni, mamy w tym wieloletnie doświadczenie i z chęcią pomożemy. Oferta akcesoriów do regulacji wysokości i długości kuli marki XIMPLIO stale się powiększa wychodząc na przeciw potrzebom coraz to większej ilości klientów w całej Europie.

    Dodaj komentarz