Kontynuując akceptujesz naszą politykę prywatności. Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów dot. polityki prywatności w naszym sklepie kliknij tutaj - Polityka prywatności.
Artykuły

Adaptery elektryki haka do samochodów z USA

Adaptery elektryki haka do samochodów z USA

Adaptery elektryki haka holowniczego do pojazdów z USA


Masz samochód z USA z hakiem holowniczym bądź adapterem haka, ale nie wiesz co zrobić, żeby światła w Twojej przyczepie lub platformie rowerowej działały poprawnie? Jesteś więc we właściwym miejscu.

Najczęściej w samochodach z USA światła kierunkowskazów i stopu znajdują się na jednym przewodzie. Będzie to stanowić problem w przypadku holowania przyczepy bądź bagażnika rowerowego, ponieważ w momencie naciśnięcia pedału hamulca, zapalą się jednocześnie też kierunkowskazy. Na szczęście jest kilka możliwości, aby temu zaradzić.

Najpierw musisz sprawdzić czy Twój samochód z USA jest wyposażony w amerykańskie gniazdo elektryczne haka. Występują one najczęściej w dwóch standardach: płaskie 4 pin i okrągłe 7 pin. W zależności od tego możesz wybrać odpowiedni produkt.

Gniazda elektryczne w pojazdach z USA

Różnice między gniazdem amerykańskim 4 pin, a 7 pin:

Gniazdo 4 pin:

 • nie obsługuje światła cofania
 • nie obsługuje stałego plusa
 • brak możliwości montażu prostego adaptera elektryki
 • możliwość montażu konwertera elektryki

Gniazdo 7 pin:

 • obsługa światła cofania
 • obsługa stałego plusa (opcjonalnie)
 • możliwość montażu prostego adaptera elektryki
 • możliwość montażu konwertera elektryki

Konwerter elektryki haka do samochodów z USA

Specjalny konwerter pozwala na podłączenie przyczepy z europejskim gniazdem 7 lub 13 pin do gniazda w standardzie amerykańskim 4 lub 7 pin. Jednostka sterująca rozpoznaje czerwony sygnał migający (kierunkowskazy) pojazdu amerykańskiego i przesyła go do gniazda UE jako sygnał kierunkowskazów oraz światło hamowania osobno. Dzięki temu światła w przyczepie bądź bagażniku rowerowym będą działały poprawnie, tak jak w każdym europejskim pojeździe.

Produkt występuje w wersji zarówno do gniazd amerykańskich płaskich 4 pin jak i okrągłych 7 pin. W przypadku gdy posiadasz oba gniazda, możesz wybrać dowolny konwerter elektryki, lecz bardziej poleca się ten z okrągłą wtyczką ze względu na większą wytrzymałość i funkcjonalność.

Konwerter elektryki do samochodów z USA

Konwerter elektryki haka może być zakończony gniazdem europejskim 7 pin lub 13 pin (możliwość zamówienia też z adapterem 7/13 lub 13/7 pin). Specjalna wersja konwertera elektrycznego obsługuje również stały plus, który może być szczególnie przydatny w przypadku holowania np. przyczepy kempingowej. Należy jednak pamiętać, że wersja 7 pin nie będzie obsługiwać ani stałego plusa, ani światła cofania, nawet jeśli sam konwerter takie funkcje posiada.

Urządzenie to jest bardzo proste w montażu, działa w systemie Plug&Play. To znaczy, że wystarczy podłączyć konwerter elektryki do gniazda w pojeździe, a z drugiej strony podpiąć wtyczkę z przyczepki i całość już będzie gotowa do jazdy. Do wad takiego rozwiązania należy jednak zaliczyć jego wysoką cenę zakupu.

Adapter amerykański elektryki

Adapter elektryki do pojazdów amerykańskich

Prosty adapter elektryki działa podobnie jak konwerter, jednak nie rozdziela już sygnału stopu i kierunkowskazów. Jego niewątpliwą zaletą jest jednak obsługa stałego plusa do zasilania np. przyczepy kempingowej oraz niska cena zakupu. Sposób podłączenia jest taki sam jak w przypadku wersji z modułem.

Uniwersalna wiązka elektryczna do pojazdów z USA

Jeśli nie posiadasz w samochodzie amerykańskiego gniazda elektrycznego, możesz też zamontować uniwersalną wiązkę elektryczną do samochodów sprowadzonych z USA. Występuje ona w wersji zarówno 7 jak i 13 pin. Niestety jej montaż jest już bardziej skomplikowany i wymaga ingerencji w instalację elektryczną w pojeździe. Wiązkę podłącza się bezpośrednio do przewodów od tylnych świateł w samochodzie za pomocą specjalnych szybkozłączek lub lutowania. Jej funkcjonalność natomiast jest dokładnie taka sama jak w przypadku pojazdów europejskich z zamontowaną uniwersalną instalacją elektryczną haka.

Uniwersalna wiązka elektryczka do pojazdów z USA

Wszystkie opinie
 1. Marek
  Edytowano

  Witam serdecznie, niestety konwerter działa w jedną stronę. Musiałby Pan szukać specjalnego konwertera, który obsłuży to w przyczepie ale z doświadczenia powiem, że w Polsce ciężko będzie znaleźć coś takiego. Bardziej sensownym rozwiązaniem będzie przerobienie instalacji elektrycznej w przyczepie. Proszę też pamiętać o zaczepie przyczepy - jeśli przyczepa jest z USA i chce ją Pan holować europejskim hakiem to należy wymienić zaczep przyczepy. W Stanach Zjednoczonych kula haka oraz zaczep są przystosowane do 2 cali (50,8 mm) średnicy, a nie jak u nas 50 mm. Na pewno podłączy Pan taki zaczep i może sprawiać wrażenie podłączonego właściwie jednak jest to kategorycznie zabrioniona ponieważ grozi rozłączeniem przyczepy przy nierównościach na drodze.

 2. Łukasz Sankiewicz
  Edytowano

  Witam Mam przyczepę podłodziowa z USA z wtyczka 4 pin. Czy jest konwenter który umożliwi podłączenie świateł do samochodu europejskiego z gniazdem 7 pin? Pozdrawiam Łukasz Sankiewicz

Dodaj komentarz