Kontynuując akceptujesz naszą politykę prywatności. Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów dot. polityki prywatności w naszym sklepie kliknij tutaj - Polityka prywatności.
Artykuły

Przedłużenie kuli haka holowniczego do bagażników rowerowych

Przedłużenie kuli haka holowniczego do bagażników rowerowych

Przedłużenie haka holowniczego do bagażników rowerowych


Kupiłeś bagażnik rowerowy na hak holowniczy, ale nie możesz go zamontować lub przez niego otworzyć tylnych drzwi w pojeździe? A może dopiero zastanawiasz się nad kupnem, ale masz wątpliwości czy platforma rowerowa nie będzie zbyt blisko Twojego zderzaka?

Za krótki hak holowniczy

Na te i inne kwestie znajdziesz odpowiedzi w tym artykule.

Szukając bagażnika rowerowego na hak holowniczy bardzo ważną kwestią jest tzw. funkcja uchyłu. Pozwala ona po prostu odchylić całą konstrukcję w dół, tak aby dostać się do bagażnika w pojeździe bez konieczności demontażu uchwytu na rowery.

Co jednak zrobić, gdy mamy już platformę rowerową na hak, która nie posiada funkcji uchyłu lub pomimo jej posiadania nadal nie można otworzyć tylnych drzwi pojazdu? Dzieje się tak najczęściej w przypadku samochodów dostawczych typu bus, furgon gdzie tylne drzwi otwierają się na boki, ale nie tylko. Problem za krótkiego haka może dotyczyć też użytkowników pojazdów terenowych typu off-road z kołem zapasowym na tylnej klapie, kamperów, pick-up, van, a nawet zwykłych pojazdów osobowych.

Problem za krótkiego haka w różnych samochodach

Dystans kuli haka holowniczego

W takiej sytuacji odległość kuli holowniczej od belki haka musi zostać przedłużona. W tym celu oferujemy specjalne dystanse haka holowniczego. Adaptery przedłużające kulę haka są dostępne dla kul flanszowych (przykręcanych czołowo) zarówno o rozstawie otworów montażowych 90 mm (dwie śruby) jak i 83x56 mm (cztery śruby).

Dystans kuli haka holowniczego
Rodzaje adapterów dystansów haka

Przedłużki haka występują w kilku długościach od 12 mm do 125 mm. Po zamontowaniu takiego dystansu kuli haka holowniczego punkt montażu bagażnika rowerowego zostanie przesunięty w tył, dzięki czemu tylne drzwi lub klapa będą mieć więcej miejsca na otwarcie. Takie adaptery mogą być również używane do holowania przyczep z masą aż do 3500 kg.

Mój hak holowniczy nie ma odkuwki przykręcanej od przodu, tylko kulę typu „swanneck” (łabędzia szyja), która montowana jest dwiema śrubami od boku lub wypinana (tzw. automat). Co w takiej sytuacji zrobić? Do takiego haka holowniczego nie ma możliwości zamontowania ww. dystansów, jednak nie jest to sytuacja bez wyjścia.

Przedłużenie kuli haka do platform rowerowych

Adapter do bagażników rowerowych

Oferujemy specjalny adapter do bagażników rowerowych na hak holowniczy, który przedłuża odległość od kuli haka do bagażnika aż o 250 mm! Przedłużenie haka holowniczego sprawdzi się również przy hakach z kulą flanszową gdy 125 mm dystans jest nadal za krótki. Zestaw składa się z trzech elementów:

 • Głowicy mocującej
 • Przedłużenia
 • Kuli holowniczej

Adapter przedłużający hak holowniczy zakłada się bezpośrednio na istniejącej kuli haka, tak jak zwykły bagażnik rowerowy, a na drugiej kuli dopiero zakłada się platformę rowerową.

Przedłużenie haka gdy nie można otworzyć klapy z zamontowanym bagażnikiem
Kompatybilne rodzaje haków holowniczych

Produkt jest wysoce uniwersalny. Pasuje do każdego samochodu, każdego haka holowniczego, zarówno z kulą flanszową jak i swanneck (nawet wypinanego). Można go również użyć do absolutnie wszystkich uchwytów rowerowych na hak holowniczy.

Głowica mocująca występuje w trzech wariantach, dzięki czemu funkcjonalność bagażnika rowerowego może zostać rozszerzona:

 • Sztywna głowica
 • Głowica z funkcją uchyłu
 • Głowica rapid-lock (z funkcją uchyłu, zabezpieczeniem antykradzieżowym i szybkim montażem)
Warianty głowicy w przedłużeniu haka

Sztywna głowica przedłużenia haka jest bardzo prosta i niezawodna. Mocuje się ją do kuli haka holowniczego za pomocą specjalnej śruby, która blokuje adapter na haku. To rozwiązanie jest sprawdzone i powszechnie stosowane wśród wielu europejskich producentów bagażników rowerowych np. Menabo.

Głowica z funkcją uchyłu jest podobna do tej ww., lecz posiada dodatkowo funkcję odchylania, która pozwala w prosty sposób opuścić całą platformę rowerową z rowerami, tak aby łatwo dostać się do bagażnika w samochodzie. Dzięki funkcji uchyłu przestrzeni do otwarcia tylnych drzwi jest jeszcze więcej, a bagażnik rowerowy zyskuje nowe funkcje.

Sposób montażu głowicy rapid-lock

Wariant z głowicą rapid-lock to produkt przeznaczony dla najbardziej wymagających użytkowników. Ten typ mocowania to rozwiązanie stosowane w najlepszych bagażnikach rowerowych na hak holowniczy czołowych producentów m.in. Menabo, Thule, Steinhof, Ximplio, Westfalia. Posiada specjalną dźwignię pozwalającą na szybki, beznarzędziowy montaż przedłużki na haku holowniczym. Dodatkowo posiada również funkcję uchyłu oraz zabezpieczenie antykradzieżowe w postaci kluczyka.

Uwaga - takie przedłużenie haka holowniczego jest przeznaczone tylko i wyłącznie do bagażników rowerowych. Nie może być stosowane do holowania przyczep.

Zobacz prezentację:

Wszystkie opinie
 1. Tomasz
  Edytowano

  Mam Defendera I z sentymentu ale zabranie rowerów tym samochodem to dramat. Dach, klapa, hak - zawsze jakiś problem. Kupiłem ten produkt, chociaż nie wierzyłem w wielki sukces, ale...zmieniłem zdanie. Mój defender to chyba jedyny w Polsce, który przewozi rowery na haku... super produkt. Polecam PS. Nie piszę z reguły opinii o produkcie ale tu czul bym się zle gdybym tego nie zrobił. Jedyny sklep w Polsce i chyba Europie z takim rozwiązaniem.

Dodaj komentarz