Kontynuując akceptujesz naszą politykę prywatności. Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów dot. polityki prywatności w naszym sklepie kliknij tutaj - Polityka prywatności.
Artykuły

Bagażniki rowerowe na koło zapasowe

Bagażniki rowerowe na koło zapasowe

Bagażniki rowerowe na koło zapasowe na tylnej klapie

Jaki bagażnik na rowery do samochodu terenowego z kołem zapasowym na tylnej klapie?


Szukając bagażnika rowerowego do samochodu terenowego spotykamy się z trzema głównymi rodzajami uchwytów:

 • Bagażniki rowerowe na tylną klapę
 • Platformy rowerowe na hak holowniczy
 • Uchwyty rowerowe na dach

Takie bagażniki na rowery mogą być montowane w większości pojazdów w zależności od indywidualnych preferencji, budżetu czy też oczekiwań. Problem może się pojawić w przypadku samochodów terenowych typu SUV, off-road, 4x4. Tego typu pojazdy są znacznie wyższe niż inne samochody, głównie ze względu na podwyższone zawieszenie i specjalną konstrukcję, która ma służyć podczas jazdy w trudnych warunkach (offroad). Użytkownicy terenówek mogą mieć niemały problem podczas szukania bagażnika rowerowego do ich samochodu.

Bagażniki rowerowe na klapę do samochodu terenowego.

Uchwyt rowerowy na tylną klapę do samochodu terenowego

W samochodach terenowych bardzo rzadko istnieje możliwość montażu uchwytu rowerowego na tylną klapę. Dzieje się to najczęściej z dwóch powodów:

 • zamiast tylnej klapy znajdują się tam drzwi otwierane skrzydłowo, na których nie da się zamontować bagażnika na klapę
 • na tylnej klapie znajduje się koło zapasowe, które uniemożliwia montaż uchwytu rowerowego

Co prawda niektóre modele samochodów terenowych posiadają zwyczajną tylną klapę i można na niej zamontować uchwyt rowerowy na klapę, jednak takie pojazdy stanowią rzadkość i należy się upewnić przed zakupem, że wybrany model bagażnika rowerowego będzie pasował do danego samochodu.

Bagażniki rowerowe na hak holowniczy do terenówki

Jeśli samochód terenowy jest wyposażony w hak holowniczy to naturalnie można na nim zamontować platformę rowerową, gdyż tego typu bagażniki są uniwersalne i mogą być zamontowane w każdym samochodzie wyposażonym w hak holowniczy.

Nie ważne czy jest to hak wypinany, czy też sztywny, czy posiada flanszową kulę haka czy też tzw. łabędzia szyja. Producent haka holowniczego również nie jest tutaj istotny. Platformy rowerowe mogą być zamontowane w hakach takich producentów jak Auto-Hak, Steinhof, Imioła, Hak-Pol, Westfalia, Oris, Brink, Thule i wiele innych.

Niestety w przypadku samochodów z kołem zapasowym na tylnej klapie może tutaj wystąpić problem, ponieważ ww. koło może uniemożliwiać montaż rowerów na bagażniku na hak, a czasami nawet całej platformy rowerowej.

Bagażnik na hak do samochodu off-road

Jeśli posiadasz hak holowniczy i nie możesz zamontować na nim platformy rowerowej z powodu przeszkadzającego koła zapasowego, koniecznie zapoznaj się z naszą ofertą przedłużenia haka holowniczego do bagażników rowerowych:

Co zrobić gdy hak jest za krótki?

Uchwyt rowerowy na dach do pojazdu typu off-road, 4x4

Uchwyt na dach do samochodu terenowego

W samochodach terenowych często występują relingi dachowe lub punkty montażowe, do których można zamontować bagażniki rowerowe na dach. Jeśli posiadasz standardowy dach bez relingów ani punktów montażowych to nie wszystko stracone, w naszym sklepie znajdziesz również belki bazowe na dach do Twojego pojazdu.

Przed zakupem bagażnika bazowego do samochodu terenowego sprawdź w co wyposażony jest dach Twojego pojazdu. Nie na każdym dachu istnieje możliwość zamontowania belek poprzecznych.

W przypadku uchwytów rowerowych na dach może wystąpić problem czysto fizyczny, ponieważ tak jak zostało wcześniej wspomniane, samochody terenowe tj. SUV są znacznie wyższe niż tradycyjne pojazdy. W dzisiejszych czasach, gdy coraz bardziej popularne stają się rowery elektryczne oraz duże, ciężkie rowery górskie, MTB, FAT BIKE itp. takie rowery potrafią ważyć nawet 20-35 kg. W związku z tym włożenie takich rowerów na dach pojazdu, szczególnie na takiej wysokości może być bardzo trudne, niewygodne, a nawet niebezpieczne, gdyż rower może nam się wyślizgnąć lub przechylić co może skutkować nawet uszkodzeniem karoserii samochodu.

Bagażniki na koło zapasowe na rowery

Jeśli posiadasz samochód terenowy z kołem zapasowym na tylnej klapie, powinieneś zainteresować się specjalnym rodzajem uchwytu rowerowego jakim jest bagażnik na koło zapasowe. Uchwyt rowerowy na koło zapasowe powstał specjalnie z myślą o takich użytkownikach jak Ty. Koło zapasowe nie musi wcale przeszkadzać w montażu bagażnika rowerowego, gdyż dedykowany uchwyt można zamontować właśnie na nim. Nie musisz już zdejmować koła zapasowego ani dźwigać rowerów na dach. Możesz transportować swoje rowery bezpośrednio na kole zapasowym na tylnej klapie.

Bagażnik rowerowy na koło zapasowe

Przewożenie rowerów na kole zapaosowym

Bagażniki rowerowe na koło zapasowe to bezpieczny sposób na transport rowerów samochodem terenowym. Takie bagażnikiuniwersalne i pasują do większości pojazdów wyposażonych w koło zapasowe na tylnej klapie, nie ważne czy znajduje się ono na jej środku czy też z boku. Bagażnik na koło zapasowe pozwala zazwyczaj na przewożenie do 3 rowerów o łącznej wadze do 45 kg.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie bagażnika rowerowego montowanego na kole zapasowym?

Przed wyborem konkretnego modelu uchwytu na koło zapasowe na rowery należy zapoznać się z jego parametrami i sprawdzić czy nasze rowery oraz koło zapasowe spełniają kryteria bagażnika.

Najważniejsze parametry w uchwycie na koło zapasowe:

 • Minimalne i maksymalne wymiary koła zapasowego w samochodzie
 • Umiejscowienie koła zapasowego na tylnej klapie
 • Maksymalna waga, rozmiar i ilość rowerów
 • Zabezpieczenie antykradzieżowe
 • Sposób montażu rowerów na bagażniku
 • Certyfikaty bezpieczeństwa
Parametry bagażników na koło zapasowe

Jeśli masz problem z wyborem odpowiedniego bagażnika na koło zapasowe do swojego pojazdu, skontaktuj się z nami, a nasz konsultant pomoże ci dobrać odpowiedni uchwyt rowerowy dla Ciebie.

Sprawdź wszystkie bagażniki rowerowe dostepne w naszym sklepie:

Wszystkie opinie
 1. Sklep Hak-Hol
  Edytowano

  Dziękujemy za komentarz. Skontaktuj się z nami pod adresem mailowym info@hak-hol.pl, a my dołożymy wszelkich starań, aby rozwiązać Twój problem.

 2. ANDRZEJ
  Edytowano

  Dzień dobry. Szukam bagażnika na 2 rowery do RAV4 na klapę, na której znajduje się koło zapasowe w plastikowej obudowie. Proszę o poradę i ofertę

Dodaj komentarz