Kontynuując akceptujesz naszą politykę prywatności. Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów dot. polityki prywatności w naszym sklepie kliknij tutaj - Polityka prywatności.
Artykuły

Hak wypinany czy odkręcany?

Hak wypinany czy odkręcany?

Hak holowniczy z kulą wypinaną czy odkręcaną?


Hak holowniczy to obowiązkowy element wyposażenia dla każdego kto chce zwiększyć możliwości transportowe swojego pojazdu. To potężne urządzenie sprzęgające ma szeroki zakres zastosowań w wielu dziedzinach, nie tylko profesjonalnego transportu.

W trakcie zakupu haka holowniczego, pojawia się pytanie: jaki hak holowniczy wybrać? Hak odkręcany czy wypinany? Po przeczytaniu tego artykułu nie będziesz już mieć wątpliwości.

Wbrew powszechnej opinii haki holownicze mają znacznie szerszy wachlarz możliwości niż holowanie przyczep. Obecnie haki używane są również do transportu rowerów, motocykli, nart, desek snowboardowych czy też bagażu na specjalnych boksach.

Producenci akcesoriów samochodowych stale prześcigają się w tworzeniu nowych bagażników, platform transportowych, boksów montowanych na haku holowniczym, więc cały czas powstają nowe produkty zapewniające coraz to większe możliwości.

Akcesoria transportowe montowane na kuli haka holowniczego cieszą się ogromną popularnością głównie ze względu na uniwersalność i wygodę korzystania. Kule haka są wykonane w standardzie europejskim ISO50, więc każda kula jest taka sama. Dzięki temu nie musimy się martwić o to, czy dany produkt pasuje do naszego samochodu, bo urządzenia przeznaczone do montażu na haku holowniczym będą zawsze pasować niezależnie od typu kuli. Ponadto hak znajduje się na takiej wysokości, że bez problemu zamontujemy oraz zdemontujemy z niego bagażnik i przewożone produkty.

Na haku holowniczym możemy obecnie zamontować m.in.:

  • Przyczepy lekkie, ciężkie, rolnicze, przemysłowe, leśne i wiele innych
  • Platformy rowerowe
  • Bagażniki na motocykl
  • Uchwyty narciarskie i snowboardowe
  • Stopnie ułatwiające dostęp do przestrzeni ładunkowej
  • Boksy oraz kosze transportowe
  • I wiele innych

Jak widać hak holowniczy to nie tylko urządzenie przeznaczone dla przyczep, ale potężne narzędzie transportowe, które otwiera nam drogę na wiele nowych możliwości.

Akcesoria do montażu na haku holowniczym

Haki holownicze dzielą się głównie na wypinane i odkręcane, choć coraz popularniejsze stają się także modele chowane elektrycznie. Obecnie na rynku brak już haków z kulą montowaną na stałe, ze względu na przepisy europejskie, które nakazują aby kula haka holowniczego była zdemontowana jeśli nie jest aktualnie używana.

W Polsce ten przepis nie jest tak mocno respektowany, ale już np. u naszych zachodnich sąsiadów jest to bardziej przestrzegane.

Hak holowniczy z kulą odkręcaną to najtańsza opcja haka, w którym kula jest przykręcana śrubami do belki głównej. Jeśli nie jest używana, można ją po prostu odkręcić. Występują go dwa rodzaje.

Hak z kulą przykręcaną czołowo

Kula flanszowa, zwana też odkuwką to kula przykręcana czołowo do belki haka holowniczego na dwie lub cztery śruby. Tego typu haki holownicze są stosowane najczęściej w busach, dostawczakach, pojazdach terenowych, pick-up itp. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że kula holownicza może być łatwo wymieniona gdy ulegnie zużyciu, ponieważ kule kute są wykonane w standardowych rozstawach otworów 90mm dla kuli na dwie śruby oraz 83x56mm dla kuli na cztery śruby. Ze względu na to, że w pojazdach dostawczych najczęściej kula jest dużo bardziej eksploatowana niż w przypadku standardowych użytkowników, ta cecha jest niewątpliwą zaletą.

Ponadto do haków z kulą flanszową można zamontować wiele akcesoriów, takich jak płyty do regulacji wysokości kuli, dystanse kuli haka, stopnie i podesty oraz wiele innych. Akcesoria do haków możesz znaleźć na naszej stronie tutaj.

Akcesoria do haków z odkuwką

Kula fajkowa, znana też jako łabędzia szyja ze względu na swój kształt, jest montowana najczęściej w pojazdach osobowych. Pozwala na schowanie belki haka pod zderzakiem, dzięki czemu pod samochodem wystaje tylko kula. To niewątpliwa zaleta w pojazdach osobowych, w których estetyka gra bardzo ważną rolę. W przypadku haków z kulą flanszową, większa część haka jest widoczna z tyłu pojazdu. Fajkowa kula haka jest przykręcana dwiema śrubami do belki haka od boku. Jej wymiana jest również bardziej skomplikowana, ponieważ każdy hak posiada kulę o innym kształcie, więc najczęściej konieczny jest zakup prosto od producenta.

Hak holowniczy z kulą swanneck

Jeśli szukasz kuli haka do swojego pojazdu, ponieważ zgubiłeś aktualną lub została skradziona albo po prostu się zużyła, koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem co zrobić w takim wypadku.

Wypinane haki holownicze, nazywane również automatami pozwalają na szybkie wypięcie kuli bez używania narzędzi. Dzięki temu w wygodny sposób możemy zdemontować kulę gdy nie jest aktualnie używana. Wypinane haki holownicze dzielą się na:

Hak holowniczy z automatem horyzontalnym

Haki wypinane poziomo to przystępne cenowo automaty, które można łatwo wypiąć za pomocą systemu dźwigni. Cały proces trwa tylko kilka sekund. Pionierem w tego typu wypinanych hakach jest firma Auto-Hak ze Słupska. Występują również warianty kuli wypinanej horyzontalnie firmy ACS, które posiadają dodatkowo zabezpieczenie antykradzieżowe w postaci kluczyka. Są one jednak znacznie droższe.

Haki wypinane pionowo są przeznaczone dla najbardziej wymagających użytkowników. Są wyposażone w zabezpieczenie antykradzieżowe, a całe gniazdo kuli po montażu znajduje się pod zderzakiem, dzięki czemu po wyjęciu kuli, hak jest całkowicie niewidoczny. Ta cecha to duża zaleta dla osób, które dbają o estetyczny wygląd pojazdu.

Hak holowniczy z automatem wertykalnym

Teraz gdy znasz już różnice między wypinanym, a odkręcanym hakiem holowniczym, możesz wybrać który hak holowniczy będzie odpowiedni dla ciebie.

Hak holowniczy wypinany czy odkręcany to pytanie, z którym musi się zmierzyć każdy kto chce wyposażyć swój pojazd w hak. Wszystko zależy od osobistych preferencji. Jeśli używasz haka holowniczego cały czas i rzadko jeździsz bez podłączonej przyczepki lub nie przeszkadza ci konieczność używania klucza do odkręcenia kuli, a twój budżet jest ograniczony to wybierz hak holowniczy z kulą odkręcaną.

Natomiast jeśli zależy Ci na możliwości szybkiego demontażu kuli, używasz haka dość rzadko i estetyka samochodu jest dla Ciebie istotna, to wybierz wypinany hak holowniczy.

Różnice między hakami wypinanymi, a odkręcanymi
Hak z kulą fajkową Hak z kulą flanszową Hak wypinany poziomo Hak wypinany pionowo
Sposób demontażu kuli Odkręcana Odkręcana Wypinana automatycznie Wypinana automatycznie
Widoczność haka po demontażu kuli Tak Tak Tak Nie
Zabezpieczenie antykradzieżowe Nie Nie Zależy od modelu Tak
Możliwość montażu akcesoriów haka Nie Tak Nie Nie
Możliwość montażu bagażnika rowerowego Tak Tak Tak Tak
Kategoria cenowa Niska Niska Średnia Wysoka

W sklepie internetowym Hak-Hol znajdziesz oba warianty haków holowniczych. Wystarczy wybrać kategorie haki holownicze, a następnie swój model samochodu. Zostaną wyświetlone wszystkie warianty dostępne dla Twojego pojazdu.

    Dodaj komentarz