Kontynuując akceptujesz naszą politykę prywatności. Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów dot. polityki prywatności w naszym sklepie kliknij tutaj - Polityka prywatności.
Artykuły

Producenci Haków Holowniczych w Polsce

Producenci Haków Holowniczych w Polsce

Porównanie i ciekawostki o firmach AUTO-HAK, Steinhof, HAK-POL, HAK-HOL

Jeśli interesujesz się hakami holowniczymi i ich producentami na terenie Polski – koniecznie musisz przeczytać ten artykuł. W tym artykule znajdziesz ciekawostki o polskich producentach, ogólny zarys o firmach, jak również informacje, których nie znajdziesz na żadnej innej stronie. Dowiedz się więcej na temat producentów haków w Polsce: AUTO-HAK, HAK-HOL, HAK-POL (Imioła, Bizub), Steinhof oraz innych. 

Auto-Hak – Producent haków holowniczych ze Słupska

Auto-Hak – Producent haków holowniczych ze Słupska

AUTO-HAK jest przedsiębiorstwem rodzinnym, które zostało założone przez braci Nejman. W latach 70-siątych, kiedy firma powstała, na drogach Polski można było spotkać zaledwie pojazdy z bloku wschodniego, były to maluchy, duże fiaty, żuki, warszawy, syrenki produkowane Polsce jak również czeskie i radzieckie pojazdy m.in. skoda, dacia, wołga, łada itd. I podobnie jak inny producenci części samochodowych z tego okresu, również AUTO-HAK zaczął od produkcji haka do jednego z tych aut, a mianowicie do samochodu Fiat 125p.

Od tamtego czasu firma, przeszła wiele zmian organizacyjnych; zmieniała się forma prawna (ostania zmiany z 2019 r, kiedy AUTO-HAK przekształcił się ze spółki cywilnej na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością), ale też prowadzenie firmy przejął Marcin Nejman, który we własnym i niepowtarzalnym stylu zarządzą spółką ciągle zwiększając ofertę produktów i rozszerzając sprzedaż na inne kraje. 

Aktualnie produkty firmy AUTO-HAK są spotykane nie tylko na terenie Unii Europejskiej, ale też w takich krajach jak Turcja czy Australia.

Flagowym produktem pochodzącym z fabryki AUTO-HAK jest końcówka haka wypinanego horyzontalnie z pomocą dźwigni. Hak z dźwignią autorstwa tego producenta haków jest jednym z najtańszych wariantów automatycznych spotykanych na rynku. Konstrukcja haka wypinanego z dźwignią, jest stosunkowo prosta, ale też bardzo niezawodna i przede wszystkim wymaga niewielkiego podcięcia zderzaka, jeśli jest ono konieczne.

W naszej ofercie znajdziesz wszystkie produkty firmy AUTO-HAK. Oficjalny katalog produktów wraz cennikiem detalicznym jest dostępny na stronie producenta. My jesteśmy wieloletnim kontrahentem firmy AUTO-HAK i co daje nam szerszy wachlarz możliwości niż nowym klientom spółki. Dlatego prowadzimy sprzedaż hurtową i jak i detaliczną produktów z żółto-czarnym logiem firmy AUTO-HAK.

STEINHOF – producent haków holowniczych i klocków hamulcowych

STEINHOF – producent haków holowniczych i klocków hamulcowych

Firma Steinhof jest producentem haków samochodowych, który może pochwalić się najdłuższą tradycją, wśród producentów aktywnych na polskim rynku. Firma ma ponad 60-letnią tradycję, a jej najbardziej znaczący rozwój datuje się na lata 2004-2006, kiedy to marka STEINHOF zaistniała na rynkach zagranicznych. 

Steinhof jest firmą rodzinną; zarówno zarząd spółki jak i wiele funkcji rozwojowych są rękach członków rodziny. Odwiedzając główną siedzibę spółki mieszczącą się w Tarnowie przy ulicy Przemysłowej jest duże prawdopodobieństwo, że spotkamy tam wiele osób o tym nazwisku.

Steinhof to producent haków holowniczych odkręcanych i automatycznych, ale nie tylko. W ofercie spółki znajdziemy też klocki i tarcze hamulcowe, bagażniki do transportu rowerów a nawet dziczyzny itd. 

W katalogu firmy znajdziemy hak do niemal każdego samochodu osobowego i dostawczego. W ofercie tego producenta z Tarnowa znajdziemy trzy typy haków: hak z główką odkręcaną typu łabędzia szyja i z kulą flaszową, oraz haki automatyczne (wypinane). Jeszcze kilka lat wstecz Steinhof miał hak automatyczny swojego autorstwa, który wyparła główka firmy ACS Systems. Problemy z dostępnością kul ACS Systems w 2020 roku zmusiły niejako prezesa firmy Marka Steinhofa do stworzenia nowego systemu szybkiego demontażu haka (automat), o nazwie W10. Automat W10 jest mechanizmem haka wypinanego, który śmiało może konkurować z podobnymi produktami takich firm jak THULE, WESTFALIA, BRINK, BOSAL, ORIS itp.

HAK-POL polski producent haków holowniczych z Raszyna 

Sylwester Imioła i Zbigniew Bizub

HAK-POL polski producent haków holowniczych z Raszyna

Historia spółki HAK-POL zaczęła się od biznesowego uściśnięcia rąk dwóch młodych przedsiębiorców, których łączyła wspólna wizja produkcji haków holowniczych. HAK-POL jako firma powstała już w 1991 roku z inicjatywy Zbigniewa Bizuba a w 1992 przekształcona została na spółkę cywilną, którą tworzyli Zbigniew Bizub i Sylwester Imioła. „HAK-POL” s.c. zaczęła prężnie się rozwijać wprowadzając produkty, które były bardzo uniwersalne. Kompatybilność z kilkoma modelami samochodów jednej referencji haka oraz konkurencyjna cena, wpływały często na decyzję o zakupie produktów tego producenta przez hurtownie i dystrybutorów, co znacznie przyspieszyło rozwój firmy.

HAK-POL jako spółka jednak nie przetrwała i w 2004 roku powstały z niej dwa przedsiębiorstwa. Obydwaj wspólnicy HAK-POL, tj. Zbigniew Bizub oraz Sylwester Imioła prowadzą produkcję haków holowniczych; obydwaj identyfikują się z marką HAK-POL i obydwaj utrzymują domeny internetowe z tą właśnie nazwą. 

Aktualnie firma Zbigniewa Bizuba prowadzi swoją działalność w Grodzisku Mazowieckim pod Warszawą, a Sylwester Imioła w Kowiesach koło Rawy Mazowieckiej. Produkty obydwu wyrobników z okresu działania spółki są identyczne; różnice pojawiają się w hakach zaprojektowanych po 2004. Produkty HAK-POL są homologowane a dowodem jakości może być fakt, że HAK-POL przez długi okres czasu produkował haki dla firmy BOSAL.

https://www.hakpol.pl/

HAK-HOL Zbigniew Chmura

HAK-HOL - polski producent haków holowniczych z Dzierżoniowa

HAK-HOL Zbigniew Chmura HAK-HOL - polski producent haków holowniczych z Dzierżoniowa Firma HAK-HOL została założona w 1956 przez Zbigniewa Chmurę i przez wiele lat swojej działalności przechodziła transformacje, stawiając czoła wyzwaniom rynku i przeżywając gorsze i lepsze momenty w swojej długiej historii. Mimo, że firma HAK-HOL w pierwotnym znaczeniu już nie istnieje, to chcieliśmy poświęcić jej trochę miejsca w tym artykule, ze względu na fakt, że haki tego producenta są w dalszym ciągu na rynku jako nowe i używane produkty jak również na charakterystyczne cechy haków tego producenta. Działalność przemysłową związaną z produkcją haków holowniczych Zbigniew Chmura rozpoczął w drugiej połowie lat 60-tych wykonując haki do ówczesnych królów polskich szos, czyli samochodów takich jak Fiat, Warszawa czy Syrenka.  Haki z Dzierżoniowa są produktami, które można rozpoznać po ocynkowanej kuli haka oraz uchwycie na gniazdo elektryczne. Z tego powodu haki HAK-HOL były często nazywane „ocynkami”. Kule haków były cynkowane galwaniczne ostatecznie osiągając kolor jasnozłoty. Pomysł galwanizowania haków zrodził się z obserwacji rynku wschodniego, gdzie haki w tym kolorze sprzedawały się lepiej.  Jakość produktów oraz dynamikę rozwoju firmy mogą potwierdzić fakty szybkiej ekspansji na rynki Litwy, Łotwy czy Estonii na początku lat osiemdziesiątych, jak również wprowadzenia certyfikatu kontroli jakości ISO 9001:2000 w 2003 roku. Konstrukcje haków tej wytwórni były proste, zoptymalizowane pod kątem produkcji i uniwersalności, a w procesie optymalizacji zawsze udział brał właściciel marki - Zbigniew Chmura. HAK-HOL jest też autorem jednego z najprostszych systemów haka wypinanego. Konstrukcja ta była bardzo podobna do haka odkręcanego, z tą różnicą, że śruby zwykłe zastąpiono pasowanymi a jedna z nich była na mimośrodzie w celu kasowania luzu na mechanizmie wypinania haka. Chociaż ten system wypinana kuli haka nie zdobył rynku polskiego, to był bardzo chętnie kupowany przez klientów zagranicznych. Niestety firma HAK-HOL zawiesiła produkcje haków i ostatecznie zaprzestała swoją działalność w 2018 roku. Poniżej umieszczamy dane przedsiębiorstwa oraz adres mailowy, pod którym można w dalszym ciągu dowiedzieć się więcej o produktach z tej wytwórni haków holowniczych. Hak-Hol Zbigniew Chmura 58-200 Dzierżoniów, ul. Brzegowa 90 Email: biuro@hakhol.com.pl http://www.hakhol.com.pl NIP 8820000960 REGON 890043490

Firma HAK-HOL została założona w 1956 przez Zbigniewa Chmurę i przez wiele lat swojej działalności przechodziła transformacje, stawiając czoła wyzwaniom rynku i przeżywając gorsze i lepsze momenty w swojej długiej historii. Mimo, że firma HAK-HOL w pierwotnym znaczeniu już nie istnieje, to chcieliśmy poświęcić jej trochę miejsca w tym artykule, ze względu na fakt, że haki tego producenta są w dalszym ciągu na rynku jako nowe i używane produkty jak również na charakterystyczne cechy haków tego producenta.

Działalność przemysłową związaną z produkcją haków holowniczych Zbigniew Chmura rozpoczął w drugiej połowie lat 60-tych wykonując haki do ówczesnych królów polskich szos, czyli samochodów takich jak Fiat, Warszawa czy Syrenka.  Haki z Dzierżoniowa są produktami, które można rozpoznać po ocynkowanej kuli haka oraz uchwycie na gniazdo elektryczne. Z tego powodu haki HAK-HOL były często nazywane „ocynkami”. Kule haków były cynkowane galwaniczne ostatecznie osiągając kolor jasnozłoty. Pomysł galwanizowania haków zrodził się z obserwacji rynku wschodniego, gdzie haki w tym kolorze sprzedawały się lepiej.  Jakość produktów oraz dynamikę rozwoju firmy mogą potwierdzić fakty szybkiej ekspansji na rynki Litwy, Łotwy czy Estonii na początku lat osiemdziesiątych, jak również wprowadzenia certyfikatu kontroli jakości ISO 9001:2000 w 2003 roku.

Konstrukcje haków tej wytwórni były proste, zoptymalizowane pod kątem produkcji i uniwersalności, a w procesie optymalizacji zawsze udział brał właściciel marki - Zbigniew Chmura.

HAK-HOL jest też autorem jednego z najprostszych systemów haka wypinanego. Konstrukcja ta była bardzo podobna do haka odkręcanego, z tą różnicą, że śruby zwykłe zastąpiono pasowanymi a jedna z nich była na mimośrodzie w celu kasowania luzu na mechanizmie wypinania haka. Chociaż ten system wypinana kuli haka nie zdobył rynku polskiego, to był bardzo chętnie kupowany przez klientów zagranicznych. Niestety firma HAK-HOL zawiesiła produkcje haków i ostatecznie zaprzestała swoją działalność w 2018 roku. Poniżej umieszczamy dane przedsiębiorstwa oraz adres mailowy, pod którym można w dalszym ciągu dowiedzieć się więcej o produktach z tej wytwórni haków holowniczych.

Hak-Hol Zbigniew Chmura 58-200 Dzierżoniów, ul. Brzegowa 90

Email: biuro@hakhol.com.pl

http://www.hakhol.com.pl

NIP 8820000960 REGON 890043490

Master-HAK i inni

Master Hak Michalak & Wspólnik Sp. j. z siedzibą w miejscowości Rogalin przy ul. Jesionowej 4 zajmuje produkcją haków samochodowych jednak jego paleta produktów koncentruje się głównie na samochodach dostawczych. 

W Polsce działają jeszcze inne wytwórnie haków, np. TMT Sp. z o.o. z miejscowości Ruda Śląska 41-700, Kokotek 32. Produkty TMT rozprowadza sam producent i niektórzy hurtownicy w Polsce, jednak zdania na temat jakości są podzielone. Dodatkowo produkty TMT w dużej mierze lub w całości nie mają niestety homologacji europejskiej.