Kontynuując akceptujesz naszą politykę prywatności. Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów dot. polityki prywatności w naszym sklepie kliknij tutaj - Polityka prywatności.
Artykuły

Bagażniki na hak holowniczy na cztery rowery

Bagażniki na hak holowniczy na cztery rowery

Bagażnik rowerowy na cztery rowery

Jak wybrać platformę rowerową – porównania, różnice, bestsellery

Planując wyjazd z rodziną często chcemy również zabrać ze sobą swoje rowery, a żeby to zrobić musimy wybrać odpowiednią platformę do transportu rowerów. Jak jednak wybrać platformę rowerową, jeśli jedziemy całą rodziną? Wtedy musimy wybrać odpowiedni bagażnik na cztery rowery.
Na rynku są dostępne różne bagażniki do transportu rowerów m.in. na dach, uchwyty na tylną klapę i platformy rowerowe na hak holowniczy. Bagażnik na hak holowniczy ma wiele zalet, np. szybkość montażu, wysokość montowania rowerów, mniejsze zużycie paliwa i inne. Dlatego w tym artykule porównamy platformy do transportu rowerów na haku holowniczym. Jest to zarówno najbezpieczniejszy, najwygodniejszy i najkorzystniejszy wybór.

W tym artykule poznasz odpowiedzi na najważniejsze pytania zadawane przy wyborze platformy rowerowej na cztery rowery takie jak:

 • Jak najlepiej transportować cztery rowery?
 • Ile rowerów można przewozić na haku holowniczym?
 • Dlaczego powinno się demontować baterię podczas transportu eBike (roweru elektrycznego)?
 • Na co zwrócić uwagę przy wyborze bagażnika rowerowego na cztery rowery?

Oprócz odpowiedzi na te nurtujące pytania, przedstawimy Ci również najpopularniejsze bagażniki rowerowe, porównamy ich funkcjonalność, jak również ceny oraz poruszymy inne interesujące aspekty.

Jaki jest najlepszy sposób na przewożenie rowerów?

Spośród różnych metod bezpiecznego i wygodnego przewożenia rowerów, optymalnym wyborem będzie bagażnik na hak holowniczy, nazywany również platformą rowerową. Platforma rowerowa na kulę haka holowniczego, jest popularnym sposobem do przewożenia czterech rowerów, ponieważ zapewnia wysoką stabilność, wygodę transportu oraz szereg udogodnień wraz z największą możliwą wagą przewożonych rowerów.

Inne opcje jakie bierzemy pod uwagę podczas przewożenia rowerów to bagażniki dachowe i bagażniki na tylną klapę samochodu. Bagażnik na belki dachowe oprócz tego, że jest przystępny cenowo, to nie niesie za sobą większości zalet platformy rowerowej na hak holowniczy. Dużym problemem jest wysokość, na jaką trzeba podnieść rower, co przy dużej wadze roweru potrafi stanowić problem. Dodatkowo opory powietrza jakie generuje zamontowany jednoślad mogą zwiększyć zużycie paliwa nawet o kilkanaście procent. Biorąc zaś pod uwagę bagażnik na tylną klapę samochodu, pozbywamy się podstawowych wad bagażnika na dach, jednak nie jest to rozwiązanie pozbawione minusów, ponieważ maksymalna waga przewożonego roweru to tylko 15 kg w zdecydowanej większości modeli.

Ile rowerów można przewozić na haku holowniczym?

Maksymalna ilość rowerów jaka może być zamontowana na bagażniku na kulę haka holowniczego jest zależna od wielu czynników, takich jak waga roweru, waga platformy rowerowej, czy też, to co najważniejsze, czyli maksymalny nacisk pionowy (S) jaki ma hak holowniczy.

Zwróć uwagę na maksymalne obciążenie pionowe kuli holowniczej w Twoim samochodzie.

Udźwig maksymalny haków holowniczych w samochodach osobowych najczęściej waha się między 50 kg a 100 kg. Niektóre pojazdy, takie pojazdy jak busy czy kampery, potrafią niekiedy posiadać udźwig pionowy nawet do 200 kg.

Jak sprawdzić jaki nacisk pionowy ma mój hak?

Udźwig pionowy w każdym haku holowniczym opisany jest jako parametr „S”. Każdy hak posiada swoją tabliczkę znamionową, która znajduje się na uchwycie gniazda elektrycznego. To właśnie ten parametr odpowiada za maksymalny udźwig bagażnika.

A jeśli już to wiem, to jak sprawdzić, ile rowerów mogę przewieźć?
W tym momencie jedyne co musisz zrobić to dodać wagę rowerów do wagi platformy rowerowej jaką posiadasz.


O to przykład:

„Mój bagażnik waży 17kg, a rowery, które zamierzam załadować, ważą razem 62kg, zatem cały zestaw waży 79 kg. Mój hak holowniczy posiada udźwig pionowy 90kg, więc bez problemu przewiozę bagażnik rowerowy razem z rowerami.”

Maksymalne obciążenie pionowe haka holowniczego

Dlaczego powinno się zdemontować baterię podczas transportu eBike (roweru elektrycznego)?

Nie każdy zdaje sobie sprawę, ile zalet niesie za sobą transport roweru elektrycznego ze zdemontowaną baterią.

Pierwsze na co trzeba zwrócić uwagę, to bezpieczeństwo. Akumulator jest to urządzenie elektryczne, które przy nieodpowiednim transporcie może wywołać pożar, czy nawet wybuch. Demontaż takiej baterii znacznie zmniejszy ryzyko wypadku i innych niechcianych zdarzeń.

Oprócz tego zdemontowana bateria obniży wagę roweru, co w przypadku ciężkich modeli, pozwoli przewieźć go bez większego problemu. Waga takiej baterii potrafi wynosić nawet do 8 kg co w niektórych przypadkach potrafi wynosić nawet 25% wagi całego roweru.

Dodatkowo zdemontowana bateria to dodatkowa ochrona przed kradzieżą. Niekiedy bateria potrafi kosztować kilka tysięcy złotych, więc lepiej, jeżeli taki akumulator będzie dodatkowo zabezpieczony.

Zdemontowana bateria dodatkowo przedłuży swoją żywotność. Należy pamiętać, że każde podłączone urządzenie elektryczne pobiera prąd, nawet jeśli nie jest używane. Zdemontowana bateria jest chroniona przed wstrząsami czy warunkami atmosferycznymi.

Przede wszystkim wymontowanie baterii zajmuje tylko kilka sekund, więc biorąc pod uwagę wszystkie zalety demontażu baterii, warto to zrobić. Oprócz „odchudzenia” roweru, przede wszystkim zapewnisz bezpieczeństwo transportu i zabezpieczysz akumulator przed niechcianą „pożyczką”.

Transport rowerów elektrycznych

Na co zwrócić uwagę przy wyborze bagażnika rowerowego na cztery rowery?

Kupując bagażnik na hak holowniczy należy zwrócić uwagę na takie parametry jak:

Maksymalny udźwig bagażnika rowerowego. Powinien on być dostosowany do wagi przewożonych rowerów. Należy pamiętać, że większość bagażników na cztery rowery posiada udźwig maksymalny między 60 a 80 kg. Najważniejsze parametry: Waga bagażnika rowerowego, udźwig maksymalny.

Liczba przewożonych rowerów. Przemyśl, ile rowerów chcesz przewozić, aby wybrać odpowiedni bagażnik rowerowy dla siebie. Dostępne platformy na hak holowniczy na rynku pozwalają na transport od 1 do 4 rowerów. Najważniejsze parametry: kompatybilność z rowerami dziecięcymi, rowerami szosowymi, rowerami kobiecymi, rowerami MTB, rowerami FATbike czy rowerami elektrycznymi.

Bezpieczeństwo. Sprawdź jakie zabezpieczenia antykradzieżowe posiada bagażnik rowerowy. Platforma rowerowa na hak holowniczy powinna być wyposażona w zamki, które udaremnią potencjalną kradzież bagażnika, czy zamontowanych rowerów. Najważniejsze parametry: Zabezpieczenia antykradzieżowe bagażnika na kuli haka, zabezpieczenia antykradzieżowe rowerów.

Ułatwienia montażu. Zwróć uwagę na to jak łatwo jest zamontować bagażnik na kulę haka holowniczego. Lepszym wyborem będzie platforma, której montaż nie sprawi dużego problemu oraz zbędnego wysiłku. Najważniejsze parametry: Szybki demontaż za pomocą dźwigni.

Gadżety do bagażników rowerowych

Porównanie bagażników rowerowych na hak holowniczy dla czterech rowerów.

To praktycznie niemożliwe, aby porównać każdy bagażnik na hak holowniczy na cztery rowery dostępny na rynku, ponieważ oferta dostępna w sieci jest bardzo szeroka. Z tego powodu wybraliśmy bestsellery, które można znaleźć na takich serwisach jak Allegro, Ceneo, OLX, Amazon czy Google Zakupy. Do naszego porównania wzięliśmy pod uwagę ALCOR 4 od MENABO, QUATRO od INTER PACK, BUZZRACK RACER od TAURUS, VENTUS 4 od XIMPLIO, TYTAN 4 od AMOS, ATLAS ACTIVE 4 od HAPRO.

MODEL

ALCOR 4

QUATRO

BUZZRACK RACER

VENTUS 4

TYTAN 4

ATLAS ACTIVE 4

AMBER 4

PRODUCENT

MENABO

INTER PACK

TAURUS

XIMPLIO

AMOS

HAPRO

EUFAB

SZYBKI MONTAŻ/DEMONTAŻ

+

+

+

+

+

+/-

+

FUNKCJA UCHYŁU

+

+

+

+

+

+

+

MOŻLIWOŚĆ SKŁADANIA

-

-/+ (*)

-

+/- (*)

-

+/- (*)

-

ZABEZPIECZENIA ANTYKRADZIEŻOWE DLA BAGAŻNIKA

-

+

-

+

+

+

-

ZABEZPIECZENIA ANTYKRADZIEŻOWE DLA ROWERÓW

+

+

-

+

+

+

+

REGULACJA UCHWYTÓW DO KÓŁ ROWEROWYCH

-

-

-

+

+/-

-

-

MOŻLIWOŚĆ PRZEWOZU ROWERU ELEKTRYCZNEGO

+

-

-

+

+/-

+

-

WAGA BAGAŻNIKA ROWEROWEGO (KG)

19,8

20,0

19,0

19,0

21,0

23,6

19,5

ŁADOWNOŚĆ BAGAŻNIKA

60,0

60,0

60,0

60,0

60,0

60,0

70,0

CZĘŚCIOWO ZŁOŻONY

+

-

-

+/- (**)

-

-

-

CENA

OD 1560zł

OD 1600zł

OD 2000zł

OD 1130zł

OD 950zł

OD 1850zł

OD 1570 zł

(*) Możliwość złożenia górnej ramy

(**) Częściowo złożony

Jeżeli masz problem z wyświetleniem tabeli, kliknij tutaj

Pod uwagę wzięliśmy również cenę i opłacalność, aby zdecydować, który bagażnik na hak holowniczy do transportu czterech rowerów wypada najlepiej.

Reasumując, każdy z tych platform na hak holowniczy ma swoje zalety, które są ważne dla każdego rowerzysty, który chce przewieźć swoje rowery.

A o to bagażniki, które wypadały najlepiej:

1.VENTUS 4 marki XIMPLIO

VENTUS 4 od XIMPLIO jest absolutnym zwycięzcą w kategorii cena-jakość. Jest to najlżejszy bagażnik na cztery rowery, który jednocześnie posiada system szybkiego demontażu, aluminiowe szyny i zabezpieczenia antykradzieżowe, zabezpieczające jednocześnie platformę rowerową jak i rowery, a dodatkowo jest częściowo złożony, co ułatwia montaż bagażnika.

2.TYTAN 4 marki AMOS

TYTAN 4 marki AMOS jest odpowiednim wyborem dla osób, które okazjonalnie używają bagażnika rowerowego i chcą zakupić platformę rowerową na hak holowniczy w rozsądnej cenie. Dodatkowo, TYTAN 4 jest najbardziej przystępnym cenowo bagażnikiem rowerowym na cztery rowery na rynku.

3.ALCOR 4 marki MENABO

ALCOR 4 produkcji MENABO to lekki bagażnik rowerowy wyposażony w wiele przydatnych funkcji, a dodatkowo jest to jedyny bagażnik z naszego testu, który przychodzi kompletnie złożony i pozwala na transport rowerów elektrycznych aż do 30 kg.

Najlepsze bagażniki rowerowe

Wszystkie opinie
 1. Seweryna
  Edytowano

  Bagażnik kupiony w waszej firmie jest bardzo solidnie wykonany.nawet na drogach remontowanych z licznymi nierównościami świetnie sobie poradził.bardzo stabilnie trzymał rowery

 2. Andrzej
  Edytowano

  Mam ventusa na 3 rowery. To mój już trzeci bagażnik na hak i jestem zaskoczony jakością tego produktu. Nie mogę tego porównać do innych tu przedstawionych modeli, ale wcześniej miałem bagażnik twin load i pro user, i szczerze...ten jest bez porównania lepszy.

Dodaj komentarz