Kontynuując akceptujesz naszą politykę prywatności. Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów dot. polityki prywatności w naszym sklepie kliknij tutaj - Polityka prywatności.
Artykuły

Adaptery haka holowniczego do pojazdów z USA, czyli hak holowniczy do samochodu amerykańskiego

Adaptery haka holowniczego do pojazdów z USA, czyli hak holowniczy do samochodu amerykańskiego

Hak holowniczy do samochodu z USA


Posiadasz samochód sprowadzony z USA i chciałbyś holować europejskie przyczepy lub przewozić rowery na platformie na hak, ale nie wiesz jak to zrobić?

Kule holownicze w Ameryce są większe niż europejskie, z tego powodu nie są kompatybilne z europejskimi zaczepami.

Nie musisz wcale wymieniać ani montować nowego haka holowniczego, ponieważ większość pojazdów z USA posiada już specjalne przygotowanie z tyłu pojazdu (tzw. receiver), do którego wystarczy wsunąć adapter.

Adaptery do samochodów amerykańskich

Nasza bogata oferta haków do amerykańskich pojazdów pozwoli dopasować odpowiedni hak do każdego samochodu.

Większość adapterów haka jest w systemie plug&play, tzn. wystarczy wsunąć hak w gniazdo, włożyć przetyczkę i całość jest gotowa do holowania.

Aby było to możliwe, pojazd musi być wyposażony w specjalny kwadratowy profil z tyłu pojazdu.

Adapter haka holowniczego do samochodu amerykańskiego

Mam kwadratowy profil z tyłu pojazdu (receiver), ale nie wiem który adapter haka holowniczego wybrać. Co wtedy?

Aby dobrać odpowiedni hak do samochodu z USA należy jeszcze określić:

 • Średnicę profilu (A)
 • Wysokość od środka profilu do ziemi (B)
 • Przeznaczenie adaptera
 • Sposób blokady w gnieździe
Adaptery do pojazdów z USA
Wysokość kuli adaptera amerykańskiego
 • Średnica profilu (receiver)

Kwadratowy profil w samochodach amerykańskich posiada najczęściej średnicę 2” (ok. 51x51 mm) lub 1 ¼” (ok. 32x32 mm). Należy dokładnie zmierzyć wysokość oraz szerokość otworu (receivera), aby wybrać odpowiedni adapter haka holowniczego.

 • Wysokość receivera od ziemi:

Według norm europejskich środek kuli haka holowniczego powinien znajdować się w odległości 350-420 mm od ziemi. W każdym pojeździe profil znajduje się na innej wysokości, dlatego nasza szeroka oferta zawiera adaptery zarówno obniżające jak i podwyższające, dzięki czemu odpowiedni hak holowniczy dopasujemy do praktycznie każdego samochodu. Przed zakupem należy zmierzyć odległość od środka kwadratowego profilu do ziemi, a następnie wybrać odpowiedni adapter haka przeznaczony dla danej wysokości.

 • Przeznaczenie adaptera haka:

Przed zakupem należy się zastanowić do czego będziemy używać haka holowniczego. Jeżeli chcemy tylko i wyłącznie holować standardowe przyczepki, to najprostsze adaptery haka z kulą holowniczą przykręcaną od spodu sprawdzą się doskonale. Natomiast należy pamiętać, że tego typu adaptery haka nie mogą być stosowane do holowania przyczep ze stabilizatorem toru jazdy (AL-KO) oraz bagażników rowerowych montowanych na haku holowniczym.

Przeznaczenie adapterów USA
Różne przeznaczenie w zależności od rodzaju adaptera

Do holowania przyczep ze stabilizatorem toru jazdy AL-KO lub transportu rowerów na platformie rowerowej na hak holowniczy służą adaptery haka z kulą flanszową (przykręcaną czołowo). Dodatkowo niektóre z adapterów posiadają specjalne funkcje, tj.:

 • Redukcja luzu

Niektóre adaptery haka posiadają funkcję redukcji luzu, która zapobiega stukaniu adaptera w gnieździe podczas jazdy. Redukcja luzu występuje pod postacią specjalnego "klocka", który podczas wykręcania wysuwa się i blokuje adapter w receiverze lub adapter haka jest skręcany śrubami z dwóch stron.

Redukcja luzu w adapterach amerykańskich
 • Zaczep oczkowy

Niektóre haki holownicze do pojazdów z USA są wyposażone w specjalny sprzęg, który pozwala na holowanie przyczep rolniczych lub przemysłowych, wyposażonych w zaczep z tzw. oczkiem.

Sprzęg oczkowy w adapterach
 • Regulacja wysokości kuli haka

Wiele adapterów haka do samochodów amerykańskich posiada kilka poziomów otworów do przykręcenia kuli, dzięki czemu można szybko dopasować jej wysokość do aktualnych potrzeb i stopnia załadowania pojazdu.

Regulacja wysokości w adapterach amerykańskich
 • Sposób blokady w gnieździe:

Adaptery haka USA mogą być wyposażone w specjalną przetyczkę zabezpieczającą hak holowniczy w kwadratowym profilu lub są skręcane śrubą.

Sposoby blokady adaptera w gnieździe
 • Homologacja europejska

Nasze adaptery haka holowniczego USA posiadają homologację europejską, tzn. że są dopuszczone do ruchu na terenie całej Unii Europejskiej.

Homologacja adapterów

Wszystkie opinie
 1. Kamil
  Edytowano

  Witam serdecznie, chciałem państwa jako ekspertów zapytać o dostępność haka holowniczego do Hondy Odyssey II 2001 rok generacja RL1 czy posiadacie państwo w sprzedaży lub czy jesteście Państwo w stanie ściągnąć hak do mojego samochodu ? Jeżeli auto nie wychodziło w wersji europejskiej to czy jest możliwość zakupu haka z homologacją amerykańską i wbicie w dowód rejestracyjny haka z homologacją amerykańską ? z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam Nowotnik Kamil

Dodaj komentarz