wrz
13,
2024
Wiązki haków holowniczych dzieli się na wersję 7 i 13 PIN. Na temat tej drugiej narosło sporo niedomówień, które rozwiewamy w tym artykule! Jeśli ...
Podczas kupna haka holowniczego na pewno natrafiłeś lub natrafisz na szeroki wybór zestawów instalacji elektrycznych. Na pierwszy moment wybór wydaję się łatwy: 7-pin lub 13-pin. Co w tym trudnego? Faktycznie na pierwszy rzut oka, nie jest to trudny wybór, lecz po zagłębieniu się w temat, pojawia się wiele więcej pytań.
Jeżeli chcesz znać odpowiedź na pytania dotyczące wyboru wiązki elektrycznej, to zapraszam do przeczytania artykułu.
Podstawową różnicą między wiązkami elektrycznymi jest przeznaczenie używania haka holowniczego. Jeżeli zamierzasz holować jednie przyczepy lekkie, czyli o DMC do 750kg, to wiązka 7-pin będzie dla Ciebie wystarczająca. Jeżeli jednak zamierzasz ciągnąć przyczepy o DMC powyżej 750 kg lub chcesz korzystać z bagażnika rowerowego na hak holowniczy, będziesz musiał wybrać instalację elektryczną 13-pin.
Dlaczego muszę wybrać wiązkę 13-pin chcąc holować przyczepę o DMC powyżej 750 kg?
Otóż w przyczepach z DMC powyżej 750 kg, wymagane jest posiadanie światła cofania. Podobna sytuacja jest w platformach rowerowych na kulę haka holowniczego.
Jak wiadomo na rynku istnieje wiele adapterów wiązki elektrycznej, lecz żadna redukcja nie zapewni przepływu prądu do świateł cofania. Najzwyczajniej w świecie wiązka elektryczna 7-pin nie posiada pinu, który odpowiada za przepływ prądu do świateł cofania. Sytuacja odwrotna jest już prostsza, ponieważ wiązka 13-pin posiada wszystkie te piny, dzięki czemu redukcja z 13 na 7 pin zapewni przepływ prądu do wszystkich wymaganych świateł.
Dodatkowo 13-pinowa wiązka elektryczna pozwala na zainstalowanie dodatkowych modułów, które pozwolą na zapewnienie stałego plusa oraz ładowania akumulatorów w holowanej przyczepie. Jest to szczególnie ważne dla posiadaczy przyczep kempingowych.
W Europie i w Polsce, istnieje wiele producentów wiązek elektrycznych. Na europejskim rynku z pewnością przodują producenci Erich Jaeger oraz Jaeger Automotive, którzy działają na rynku już wiele lat. Jako ciekawostkę można dodać, że to firma Erich Jaeger stworzyła wiązkę 13-pin, a w 2018 opatentowali wiązkę 15-pin, która swoje zastosowania znalazła w transporcie ciężkim (ciągniki siodłowe itp.).
Innymi ważnymi graczami na rynku, są Westfalia oraz Brink, którzy oprócz haków holowniczych, zajmują się również produkcją wiązek elektrycznych.
Nie można również zapomnieć o polskich producentach wiązek elektrycznych, takich jak HakSystem, AC, Tesat, Quasar Electronics, Micromel, Steinhof i wiele innych.
Tutaj sprawa jest już o wiele prostsza. Jeżeli posiadasz starsze auto, to zapewne nie posiadasz magistrali do sterowania napięciem (CAN), i wtedy moduł haka nie jest wymagany. Jak wiadomo są starsze auta, które posiadają magistralę CAN, oraz stosunkowo nowe auta, które nie posiadają takowej magistrali.
A więc jak łatwo wywnioskować, moduł haka holowniczego wymagany jest w autach, które posiadają magistralę CAN. Montaż wiązki elektrycznej bez modułu, w pojeździe który taką magistralę posiada, spowoduje wyświetlanie się błędów na desce rozdzielczej oraz światła w holowanym urządzeniu będą działać niepoprawnie.
Jeżeli decydujesz się na wybór uniwersalnej wiązki do haka holowniczego, będziesz musiał pogodzić się z dłuższym montażem. Uniwersalna wiązka elektryczna montowana jest do istniejącej instalacji w samochodzie – wpinana jest tylne światła za pomocą szybkozłączek. I w sumie tutaj lista wad wiązek uniwersalnych kończy się. A zatem po tym, niekoniecznie miłym początku, przejdźmy do zalet uniwersalnych wiązek.
Cena jest często kilkukrotnie mniejsza od dedykowanych wiązek elektrycznych, co pozwoli oszczędzić nawet kilkaset złotych podczas jej kupna, a dodatkowo bez dużego problemu można kupić części zapasowe. Funkcjonalność takich wiązek jest niejednokrotnie taka sama, a niekiedy nawet lepsza od wiązek dedykowanych. Dodatkowo wiązka uniwersalna, bez żadnych problemów może zostać rozszerzona o moduły stałego plusa oraz ładowania akumulatorów. Jest to na pewno duży plus dla posiadaczy wozów kempingowych i innych przyczep, które wymagają stałego zasilania w środku. Uniwersalne wiązki dedykowane działają również z czujnikami parkowania, co też jest ważną kwestią, dla posiadaczy takich sensorów.
Kupując dedykowaną instalacja elektryczna, na pewno stawiamy na wygodę. Większość takich wiązek dedykowanych działa jako Plug&Play, czyli do montażu takiej wiązki, wystarczy ją wpiąć do przygotowanej wtyczki w pojeździe. Czasami jednak trzeba również wykonać kodowanie takiej wiązki, lecz praktycznie każdy mechanik będzie w stanie to zrobić.
Większość wiązek dedykowanych, podobnie jak wiązki uniwersalne, są przygotowane pod dodatkowe moduły stałego plusa oraz ładowania akumulatorów, a niekiedy są już w nie wyposażone w standardzie.
Jeżeli chcesz zakupić dedykowaną wiązkę elektryczną do haka holowniczego, a nie możesz jej znaleźć w sklepie, zapraszamy do kontaktu. Nasz zespół z pewnością, znajdzie dla ciebie odpowiednią wiązkę dedykowaną. KONTAKT
Wybór odpowiedniej wiązki elektrycznej do haka holowniczego jest ważna. Należy zastanowić się, do czego używany będzie hak holowniczy. Jeżeli zamierzasz holować jedynie przyczepy lekkie, czyli o DMC poniżej 750 kg, odpowiednim wyborem będzie instalacja elektryczna z 7 pinami, lecz do innych celów, czyli holowania przyczep ciężkich o DMC powyżej 750kg, bagażników rowerowych na hak holowniczy, lub wozów kempingowych, polecamy wiązkę elektryczną 13-pinową.
Jeżeli nadal nie wiesz co wybrać, zapraszamy do kontaktu – zadzwoń lub napisz na maila. Nasza obsługa z pewnością pomoże dobrać odpowiedni zestaw dopasowany do twoich potrzeb.
Odpowiedzi:0