Kontynuując akceptujesz naszą politykę prywatności. Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów dot. polityki prywatności w naszym sklepie kliknij tutaj - Polityka prywatności.
Artykuły

Rodzaje haków holowniczych


Haki holownicze dzielą się ze względu na sposób mocowania kuli na wypinane automatycznie i odkręcane.

  • Hak odkręcany (sztywny)

Jako definicję sztywnego haka holowniczego przyjmuje się hak, którego końcówka (kula) jest zamontowana na stałe; z reguły przykręcana, rzadziej przyspawana. Haki sztywne z kulą przykręcaną dzieli się z kolei na zwykłe oraz flanszowe.

Kula zwykła nazywana jest czasem łabędzią szyją, ze względu na jej formę i kształt. Jest ona przykręcana do haka zazwyczaj dwoma śrubami od boku. Ten rodzaj występuje zazwyczaj w samochodach osobowych.

Kula flanszowa jest przykręcana czołowo do haka za pomocą dwóch lub czterech śrub (w zależności od rodzaju). Tego typu kule są najczęściej montowane w samochodach dostawczych i mogą być łatwo wymienione na nowe ze względu na dużą ilość zamienników dostępnych na rynku. W naszym sklepie znajdziesz szeroki asortyment kul flanszowych jak również akcesoriów holowniczych do niej.

Hak z kulą odkręcaną

Hak automatyczny cieszy się dużą popularnością u użytkowników, którzy sporadycznie korzystają z haka holowniczego i przywiązują większą uwagę do estetyki samochodu. Funkcja haka automatycznego jest identyczna jak sztywnego, z tą różnicą, że końcówka haka jest demontowalna. Oprócz aspektów wizualnych, przy haku sztywnym często zdarza się go uderzyć nogą, nabić siniaka czy pobrudzić lub nawet uszkodzić dolną część garderoby, czego nie doświadczymy w przypadku haka automatycznego (po jego wypięciu).

Hak automatyczny wypinany poziomo
  • Hak wypinany poziomo

Hak wypinany poziomo stanowi kompromis między ceną, a funkcjonalnością. Jak sama nazwa wskazuje, kulę wyciąga się w kierunku poziomym po naciśnięciu specjalnej dźwigni. Sam proces jest szybki i wygodny, lecz po wypięciu pod zderzakiem może być widoczne gniazdo haka, co może przeszkadzać użytkownikom, którzy cenią sobie estetykę pojazdu. Brak tutaj również zabezpieczenia antykradzieżowego, dlatego należy pamiętać o każdorazowym wypinaniu kuli, gdy nie jest aktualnie używana.

  • Hak wypinany pionowo

Hak wypinany pionowo to wariant przeznaczony dla najbardziej wymagających użytkowników ceniących sobie estetykę pojazdu, wygodę i bezpieczeństwo. Kula wypinana jest w kierunku pionowym w dól, to znaczy że gniazdo haka znajduje się schowane pod zderzakiem. Dzięki temu po wyjęciu kuli, w samochodzie nie widać że hak jest zainstalowany. Dzieje się to również dzięki specjalnemu uchwytowi gniazda elektrycznego, które również jest chowane pod zderzak. Dodatkowo mechanizm jest zabezpieczony kluczykiem.

Hak automatyczny wypinany pionowo