Kontynuując akceptujesz naszą politykę prywatności. Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów dot. polityki prywatności w naszym sklepie kliknij tutaj - Polityka prywatności.
Artykuły

Bagażniki rowerowe na hak holowniczy


Bagażniki montowane na haku holowniczym produkowane są w wariantach od dwóch do czterech rowerów. Są one najbardziej różnorodne, nie tylko ze względu na nośność, ale też materiał, z którego są wykonane, możliwość uchyłu, szybkiego montażu czy zabezpieczeń antykradzieżowych.

Platformy rowerowe na hak cieszą się największą popularnością ze względu na ich uniwersalność, łatwość montażu, dużą nośność, niskie zużycie paliwa, hałas i inne. Przez uniwersalność jest rozumiana multifunkcjonalność takich platform; mogą one być często używane jako bagażnik do przewozu rowerów, nart, snowboardu, innych towarów lub do montażu boksów. Mocowanie takich platform odbywa się na kuli haka holowniczego. Spotykane rozwiązania mocowań można podzielić na następujące grupy:

  • mocowanie zaciskowe
  • mocowanie za pomocą śruby
  • mocowanie z głowicą szybkomocującą
Bagażnik na hak holowniczy
Mocowanie zaciskowe

Mocowanie zaciskowe wykorzystuje zasadę hebla. Przykład takiego rozwiązania jest przedstawiony obok.

Takie rozwiązanie często wymaga dodatkowego zabezpieczenia w postaci pasów ściągających. Jest to stosunkowo tanie rozwiązanie, nie dające często możliwości pełnego dostępu do bagażnika. Podczas hamowania awaryjnego może dojść do uszkodzeń lakieru na samochodzie lub rowerze. Jeśli rowery zasłaniają światła samochodu, należy dodatkowo kupić listwę świetlną.

Mocowanie śrubowe jest inną metodą montowania bagażnika, gdzie za pomocą śruby w głowicy, platforma jest montowana na kuli haka. Przykład takiej głowicy jest przedstawiony obok.

Mocowanie na śrubę
Głowica szybkomocująca

Głowica szybkomocująca rapid-lock jest najbardziej luksusowym rozwiązaniem. Montaż platformy zajmuje kilka sekund oraz odbywa się w prosty i komfortowy sposób za pomocą dźwigni. Dodatkowo tego typu mocowanie pozwala również na zabzpieczenie antykradzieżowe platformy. Przykład głowicy szybkomocującej obok.

Funkcja uchyłu daje nam możliwość dostępu do zawartości bagażnika samochodu z zamocowanymi rowerami na platformie. Funkcja uchyłu powinna być łatwo dostępna i nie wymagać wysiłku fizycznego, aby odchylić zamontowane rowery.

Funkcja uchyłu

Zabezpieczenie antykradzieżowe to kolejne kryterium, które warto uwzględnić przy zakupie bagażnika na hak holowniczy. Należy pamiętać, że są dwa zabezpieczenia: zabezpieczenie samej platformy na haku oraz zabezpieczenie rowerów na zamontowanej platformie.

Oprócz powyższych funkcjonalności warto zwrócić uwagę na to:

  • czy platforma się składa?
  • czy jest możliwość regulowania uchwytów do mocowania rowerów?
  • z jakich materiałów jest wykonana?
  • jaką wtyczkę lub wtyczki elektryczne posiada (7 / 13 pin)?
  • czy spełnia wymogi prawne dopuszczające ją do ruchu (homologacja)?

Należy pamiętać o tym, że bagażniki mocowane na hak są najmniej hałaśliwe (opór wiatru) i nie mają znacznego wpływu na zużycie paliwa.